Min. Finansów: Deficyt budżetowy na koniec sierpnia br. wyniósł 2 mld zł

Na koniec sierpnia tego roku deficyt budżetowy wyniósł 2 mld zł. To niecałe 7 proc. zakładanego na cały rok – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Dochody zrealizowano w prawie 68 procentach, a wydatki w ponad 63 proc. W przyszłym roku mamy mieć budżet zrównoważony. To oznacza, że wydatki będą na poziomie dochodów.

Eksperci zastanawiają się, czy rządowi uda się wykonać po raz pierwszy od 89 roku budżet bez deficytu. Ekonomista Krzysztof Kolany wskazuje na kilka czynników, które mogą pokrzyżować te plany.

– Trzeba jednak pamiętać, że w przyszłym roku rząd zaplanował nadzwyczajne dochody. Po pierwsze, są to dochody z likwidacji OFE, po drugie – z aukcji częstotliwości telekomunikacyjnych, po trzecie – z aukcji emisji uprawień do emisji CO2. W związku z tym tak naprawdę jest to duży wpływ wydatków jednorazowych. Po drugie – w tym projekcie nie zapisano trzynastej emerytury, która jest w obietnicach wyborczych, więc jeżeli uwzględnimy tę trzynastą emeryturę, to zrównoważonego budżetu najprawdopodobniej nie będzie. Po trzecie – wszystko zależy od koniunktury gospodarczej, która obecnie się pogarsza, nie tylko w Polsce zresztą – podkreśla Krzysztof Kolany.   

Pozytywnie sytuację w naszym kraju ocenia agencja Fitch. Eksperci utrzymali raiting Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

Według Fitch ocena odzwierciedla m.in. zróżnicowaną gospodarkę Polski, członkostwo w UE i silne podstawy makroekonomiczne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl