fot. mpips.gov.pl

Min. E. Rafalska dla „Naszego Dziennika”: Pakiet przyjazny rodzinie

Według szacunków z programu matczynych emerytur skorzysta 85 tys. osób, które mogą to zrobić w pełnym wymiarze lub w formule wyrównania do minimalnego poziomu emerytur – powiedziała w środowym wywiadzie z „Naszym Dziennikiem” minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Elżbieta Rafalska, zapytana w „Naszym Dzienniku” o szacunki dotyczące liczby kobiet, które skorzystają z programu matczynych emerytur, powiedziała, że „szacunki mówią o łącznej liczbie 85 tys. osób, które mogą skorzystać z tego świadczenia czy to w pełnym wymiarze, który odpowiada wysokości minimalnej emerytury (1100 zł), czy w formule wyrównania do tego minimalnego poziomu. Rzeczywistą liczbę beneficjentów poznamy, gdy wnioski wpłyną do ZUS czy KRUS”.

Podkreśliła również w wywiadzie, że „ustawa wchodzi w życie z dniem 1 marca”.

„Dopiero wtedy będą składane wnioski, zaś świadczenie będzie wypłacane, licząc od początku miesiąca, w którym wydano decyzję o jego przyznaniu” – dodała.

Elżbieta Rafalska wskazała również, że resort spodziewa się, że „wśród beneficjentów będzie sporo starszych kobiet z małych miejscowości, roczniki do 1949 r., bo tam – gdy one miały małe dzieci – szczególnie trudno było o pracę lub były ograniczenia, które umożliwiały jej podjęcie, wszystko to w sytuacji bardzo krótkich urlopów macierzyńskich”.

W wywiadzie z „Naszym Dziennikiem” szefowa MRPiPS wskazała również na propozycje prorodzinne premiera Węgier Viktora Orbana. Jej zdaniem „to bardzo bogaty wachlarz instrumentów”. Zapytana, co chciałaby „zaimplementować” z jego propozycji, odparła, że „dodatkowe pięć dni urlopu dla babć bezpośrednio po narodzinach wnuka”. Jej zdaniem „ta obecność babć jest wówczas bezcenna”.

„A równocześnie ta babcia, która na pewno ma już swoje lata, nie traci swojego urlopu, który jest po to, żeby sobie wypoczęła” – powiedziała.

W rozmowie z gazetą minister Rafalska zwróciła również uwagę, że „mamy jedne z najdłuższych i wysokopłatnych urlopów w Europie, ale nie wykluczamy modyfikacji, chociażby w ramach wdrażania unijnej dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, jak tylko zostanie ona przyjęta. Przewiduje ona m.in., że dwa miesiące płatnego urlopu na dziecko musi być zagwarantowane każdemu z rodziców, czyli także ojcom”.

„Nasz Dziennik”/PAP/RIRM

drukuj