fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. A. Niedzielski: Doszło do naruszenia zasad szczepień na UMK w Toruniu

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że Narodowy Fundusz Zdrowia oraz resort edukacji i nauki przeprowadzą kontrolę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w sprawie szczepień. Ma to związek z zaszczepieniem posła i pracownika naukowego uczelni, dr. Zbigniewa Girzyńskiego.

Polityk przekazał, że w grudniu 2020 roku dostał – tak jak inni pracownicy UMK – list od rektora uczelni dotyczący możliwości objęcia pracowników uczelni szczepieniami przeciwko COVID-19. Dr Zbigniew Girzyński zaznaczył, że dopełnił określonych w liście formalności i się zgłosił.

Źródło: https://www.facebook.com/195400413904081/posts/3474853965958693/

Szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Sobolewski, poinformował o zawieszeniu posła w prawach członka partii.

Z kolei minister zdrowia, Adam Niedzielski, ocenił, że doszło do naruszenia zasad szczepień na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

– Naruszenie, do którego doszło, jest o tyle niepokojące, że ponownie widać sytuację, kiedy pracodawca, czyli w tym przypadku rektor uczelni, wpisał osoby nieuprawnione na listę, które zostały zgłoszone jako osoby do szczepienia w ramach potencjalnej grupy zerowej. Na liście są zapisani nauczyciele akademiccy, którzy zgodnie z Narodowym Programem Szczepień w ramach nauczania medycyny mogą mieć dostęp do szczepienia i oczywiście studenci, którzy mają styczność z pacjentami w ramach realizacji programu uczenia czy z materiałem biologicznym bezpośrednio – wskazał min. Adam Niedzielski.    

Wcześniej szerokim echem odbiło się zaszczepienie osób spoza grupy priorytetowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Szczepionkę przyjął m.in. b. premier Leszek Miller, aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna oraz dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak. [czytaj więcej]

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

https://episkopat.pl/zespol-ekspertow-ds-bioetycznych-kep-ws-szczepionek-przeciwko-covid-19/

radiomaryja.pl

drukuj