fot. tv trwam

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. W tym dniu szczególnie zwracamy uwagę na problem biedy i wykluczenia społecznego. Walka z nim stanowi jedno z największych współczesnych wyzwań.

Skala ubóstwa i marginalizacji społecznej zależy w dużym stopniu od stworzenia realnych szans na skuteczne wydostanie się z trudnej sytuacji życiowej.

Stwarzania takich szans podjął się rząd Zjednoczonej Prawicy. O tym, co już m.in. zrobiono w tej kwestii i jak wpłynęło to na ograniczenie ubóstwa w naszym kraju, mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

– Udało nam się – m.in. poprzez program „500 plus” – praktycznie do zera zniwelować skrajne ubóstwo. Hańbą dla naszego państwa było to, że mieliśmy w Polsce głodne dzieci. Dzisiaj takiej sytuacji już nie ma i to zasługa programu „500 plus” oraz innych działań na rzecz rodziny. Jeżeli patrzymy wskaźnikowo, to przy wzroście wynagrodzeń grupa osób, które mają niższe dochody, nie zmniejsza się. W tym zakresie musimy więcej, jeśli chodzi o wsparcie osób starszych, które mają niskie świadczenia, i tutaj są chociażby świadczenia dotyczące 13. emerytury – powiedział wiceminister Stanisław Szwed.

Wiceszef resortu podkreślił, że w walce z ubóstwem został poczyniony duży krok do przodu. Mimo to, jak mówił, wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia.

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

RIRM

drukuj