Międzynarodowe Forum Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej

W Warszawie trwa pierwsze Międzynarodowe Forum Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej pt. „Biznes Rodzinny Skarbem Narodu”. Partnerem wydarzenia jest WSKSiM w Toruniu.

II dzień międzynarodowego forum to spotkania biznesowe, a także debata ekspercka w Sejmie na temat „Sukcesy i trudności biznesu rodzinnego w Polsce”. Biorą w niej udział zarówno specjaliści z kraju, jak i z zagranicy m.in. z USA i Arabii Saudyjskiej.

Wrodzona przedsiębiorczość Polaków, a także uczciwość sprawiły, że rodzinne firmy przez ostatnie 27 lat bardzo się rozwinęły i stanowią filar polskiej gospodarki. Zatrudniają miliony Polaków. Docenia to prezydent Andrzej Duda, który skierował do uczestników Forum specjalny list.

„Przedsiębiorczość rodzinna zasługuje na szczególną uwagę państwa. Firmy rodzinne nie powinny być pozostawione same sobie. Ich kondycja jest odzwierciedleniem klimatu, barometrem intencji państwa wobec aktywności ekonomicznej obywateli.” –  list od prezydenta odczytał dr Marek Chrzanowski z Narodowej Rady Rozwoju.

Polskie firmy cały czas prowadzą nierówną walkę z kapitałem zagranicznym, który mógł liczyć na ogromne wsparcie państwa. Problemem jest też skomplikowany system podatkowy i prawny.

– Jeżeli wszyscy będziemy mieli dobre prawo, przejrzyste prawo podatkowe, niskie opodatkowanie pracy i zderegulowaną gospodarkę to polski biznes da sobie znakomicie radę w konkurencji z dużym międzynarodowym kapitałem – powiedział Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Międzynarodowe Forum Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej zgromadziło ekspertów z wielu uczelni m.in. Łazarskiego, Uniwersytetu Łódzkiego czy WSKSiM w Toruniu. Dziekan toruńskiej uczelni dr Dorota Żuchowska przedstawiła wczoraj temat pt. „Kapitał zaufania” jako wyróżnik firm rodzinnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj