Komisja pozytywnie o poprawkach PO ws. KW

Kluby PiS i SP chcą odrzucenia projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała zgłoszone podczas nocnej debaty poprawki PO i jest za odrzuceniem zmian proponowanych przez SLD.

W nocy Sejm przez ponad trzy i pół godziny debatował nad zmianami ustawy, po wcześniejszej decyzji, że Izba jeszcze w środę przejdzie do drugiego czytania projektu.

Sprawozdawca komisji Krzysztof Gadowski z PO przedstawiając projekt podkreślił, że proponowane zmiany przewidują umożliwienie przejęcia czterech kopalń z Kompanii Węglowej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, mówił, że ta ustawa narzuca konfrontację i odejście od dialogu społecznego.

– Jest chęcią niszczenia tkanki społecznej, miejsc pracy, podstawy naszej polskiej energetyki, którą jest węgiel kamienny wydobywany na Śląsku. Mamy sytuację, w której celem tego planu jest sprawienie, że w Bytomiu, Brzeszczu, Rudzie Śląskiej, Gliwicach, Zabrzu po prostu będzie bieda – mówił Poseł Piotr Naimski.

Poseł Beata Kempa ze Sprawiedliwej Polski, odnosząc się do ustawy oceniła, że to zwykła egzekucja polskiego górnictwa.

Pytam się: gdzie byliście przez 8 lat? Gdzie był nadzór właścicielski, gdzie było Ministerstwo Gospodarki? Co zrobiliście w tym czasie, że nagle dzisiaj obudziliście się i we wszystkich stacjach telewizyjnych i tym górnikom mówicie, że za miesiąc Kompania upadnie i stawiacie wszystkich pod murem? Gdzie byliście do tej pory? To ja powiem, co robiliście. Był pewien taki rząd, kiedy wydało się po pewnych nagraniach: „kłamaliśmy rano, wieczorem, w południe”. I parafrazując: kłamaliście przed pierwszymi wyborami, przed drugimi, a teraz sprawa doszła do trzeciego szeregu – powiedziała Beata Kempa.

Na Śląsku w proteście przeciw planom likwidacji uczestniczą już wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej. W innych górniczych firmach – Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym – wczoraj zorganizowano masówki.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl