W Miednoje upamiętniono ofiary zbrodni NKWD na policjantach II RP

Przedstawiciele polskiej policji, Straży Granicznej i dyplomaci wzięli udział w piątek w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, gdzie spoczywają szczątki polskich jeńców obozu w Ostaszkowie, rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

W tym dniu mija 16. rocznica otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje koło Tweru, jednej z nekropolii, gdzie pochowane są ofiary mordu NKWD z 1940 roku na polskich oficerach. Na cmentarzu tym znajduje się 25 zbiorowych mogił, w których spoczywają szczątki 6,3 tys. polskich jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie, w tym 5 tys. policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Oddziału II Sztabu Głównego WP i pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w rosyjskiej części Zespołu Memorialnego w Miednoje. Na Polskim Cmentarzu Wojennym na grobach rozstrzelanych złożono wieńce i kwiaty, zapalono znicze. Odczytano listy komendantów głównych policji i Straży Granicznej. Nabożeństwo odprawił kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, ks. Bogdan Zagórski.

Wśród uczestników uroczystości byli m.in. dyrektor biura międzynarodowej współpracy Komendy Głównej Policji insp. Rafał Batkowski, szef biura historii i tradycji KGP Daniel Głowacz, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów Grzegorz Nems, Komendant Miejski Policji w Siedlcach Marek Fałdowski, dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej płk Grzegorz Opaliński. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939, zrzeszające bliskich pomordowanych, reprezentowała prezes tej organizacji Teresa Bracka. Obecni byli też przedstawiciele Polonii twerskiej.

Ze strony rosyjskiej wzięli udział w uroczystościach Witold Zawadski z władz rejonu kalinińskiego i szef administracji Miednoje Nikołaj Bozow. Z Tweru przybyli przedstawiciele organizacji społecznych dbających o pamięć rosyjskich ofiar represji politycznych. Obecni byli również wicedyrektor Państwowego Centralnego Muzeum Historii Współczesnej Rosji Nadieżda Cariowa i dyrektor Zespołu Memorialnego Miednoje Michaił Wostruchin.

Charge d’affaires ambasady RP w Moskwie Mirosław Cieślik podkreślił w rozmowie z PAP „bardzo życzliwe wobec Polski, podkreślające naszą tragedię” wystąpienia przedstawicieli strony rosyjskiej. Przypomniał też, że w rosyjskiej części Zespołu Memorialnego spoczywa według źródeł rosyjskich około 5 tys. ofiar represji – obywateli ZSRR zamordowanych przez NKWD w latach 30.

Uczestnicy uroczystości pojadą także do Tweru (dawny Kalinin), gdzie złożą kwiaty przed tablicą upamiętniającą polskich policjantów; mordowano ich w siedzibie NKWD w tym mieście, a zwłoki wywożono do Miednoje.

Cmentarz w Miednoje, mający powierzchnię 1,7 ha, został otwarty i poświęcony 2 września 2000 roku. Nekropolia znajduje się około 30 km od Tweru, w pobliżu drogi do Petersburga, w miejscu gdzie w 1991 roku odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców z Ostaszkowa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl