fot. PAP/EPA

Meksyk zrywa stosunki dyplomatyczne z Ekwadorem po najeździe policji na ambasadę w Quito

Meksyk ogłosił natychmiastowe zerwanie stosunków dyplomatycznych z Ekwadorem po tym, gdy w piątek wieczorem ekwadorska policja siłą wtargnęła do meksykańskiej ambasady w Quito, by aresztować chroniącego się tam byłego wiceprezydenta Ekwadoru, Jorge Glasa.

Jorge Glas był wiceprezydentem w latach 2013-2017, gdy Ekwadorem rządził lewicowy prezydent Rafael Correa. Został usunięty z urzędu po skazaniu w procesie o korupcję, odbywał karę pozbawienia wolności. Później schronił się w meksykańskiej ambasadzie w Quito, by uniknąć aresztu śledczego w kolejnej sprawie korupcyjnej i starał o azyl polityczny, który władze Meksyku przyznały mu w piątek.

Tego samego dnia policja siłą weszła na teren ambasady, aresztowała Jorge Glasa i przewiozła go do sądu, uznając, że przyznanie mu azylu było nielegalne.

„Meksyk nadużył przywilejów należnych misji dyplomatycznej i przyznał azyl dyplomatyczny wbrew wyznaczanym przez konwencje ramom prawnym” – napisano w oświadczeniu kancelarii prezydenta Daniela Noboi.

„To autorytarne zachowanie i jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego oraz suwerenności Meksyku” – odpowiedział prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador.

Minister spraw zagranicznych Meksyku, Alicia Barcena, ogłosiła zaś natychmiastowe zerwanie stosunków dyplomatycznych z Ekwadorem.

To kolejny etap pogarszania się relacji między Ekwadorem i Meksykiem – komentuje agencja AP. W czwartek ekwadorskie MSZ wydało nakaz wyjazdu z tego kraju ambasadora Meksyku w Quito w związku z „niefortunnymi” wypowiedziami Lopeza Obradora na temat ostatnich wyborów, w których wygrał Daniel Noboa. Dzień wcześniej na rutynowej konferencji prasowej prezydent Meksyku sugerował, że lewicowa kandydatka Luisa Gonzalez przegrała z Danielem Noboą, ponieważ była niesprawiedliwie wiązana z zabójstwem Fernanda Villavicencio – innego kandydata w ekwadorskich wyborach prezydenckich, który został zastrzelony podczas kampanii wyborczej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl