fot. pcpm.org.pl

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM rozpoczyna misję w Tadżykistanie

Polscy lekarze, pielęgniarze i ratownicy medyczni wesprą Tadżykistan w walce z Covid-19. Medyczny Zespół Ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej udał się do środkowej Azji samolotem transportowym Polskich Sił Powietrznych.

Przez najbliższe trzy tygodnie nasi medycy będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem w walce z koronawirusem. Misja realizowana jest pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński tuż przed wylotem medyków podkreślił, że Polska od początku pandemii wpiera potrzebujące kraje w walce z Covid -19.

Na cele związane z pandemią, na program badań nad szczepionkami, nad lekami na Covid, także nad pomocą bezpośrednią, czyli wysyłaniem lekarstw, środków ochrony osobistej. Wysyłaniem naszych lekarzy na cały świat przez Stany Zjednoczone, Włochy, Kirgistan, a dzisiaj misja do Tadżykistanu. Wreszcie  także wsparcie w ramach pomocy rozwojowej, wspieranie miejscowych systemów ochrony zdrowia. Polska wydaje już prawie pół miliarda złotych na te cele, od samego początku pandemii, także w działaniach długoterminowych. Jestem bardzo dumny i szczęśliwy, że możemy dołożyć do tego kolejną cegiełkę – wskazał wiceszef MSZ.

W całej misji, która odbywać się będzie w dwóch turach, wezmą udział łącznie dwadzieścia trzy osoby.  Pierwszy zespół złożony z 15 osób rozpocznie pracę 6 czerwca. Tydzień później, na miejsce dotrą kolejni ratownicy. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM będzie wspierał szpitale na terenie całego Tadżykistanu.

RIRM

drukuj