fot. pixabay.com

Media: zbiory pszenicy we Francji są zagrożone z powodu upałów

Z powodu fali upałów we Francji udział pszenicy ocenianej jako będącej w dobrym lub bardzo dobrym stanie spadł do 73 proc. Zbiory tego zboża we Francji, która jest największym producentem pszenicy w UE, są zagrożone – przekazał Bloomberg, powołując się na dane agencji płatniczej FranceAgriMer.

„Według najnowszych danych FranceAgriMer udział upraw pszenicy miękkiej w kraju, ocenionych jako będące w dobrym lub bardzo dobrym stanie, spadł do 73 proc. na dzień 16 maja, co sprawia, że oceny są niższe niż w tym czasie zeszłego roku” – poinformował Bloomberg.

Agencja wyjaśniła, że suche i gorące dni we Francji zmniejszają wilgotność gleby w kluczowym okresie dla rozwoju upraw. Tymczasem temperatury w trwający weekend mają przekroczyć 35 stopni Celsjusza. Maj tego roku może okazać się najgorętszym majem w historii kraju – dodał Bloomberg. Dotychczas rekordowe majowe temperatury miały miejsce w 2011 r.

Warunki pogodowe „grożą” ograniczeniem plonów we Francji. Wskazano, że z podobnymi problemami borykają się rolnicy w USA i Kanadzie. Dodatkowo inwazja Rosji na Ukrainę „już ogranicza dostawy zbóż na całym świecie”.

„Międzynarodowa Rada Zbożowa obniżyła w czwartek prognozę światowej produkcji pszenicy do 769 mln ton, co jest wynikiem najniższym od trzech lat” – przypomniał Bloomberg.

„Z powodu pogody Francja jest najbardziej zagrożonym obszarem w Europie, jeśli chodzi o uprawy ozime, takie jak pszenica” – wskazała agencja, powołując się na słowa meteorologa Kyle’a Tapleya, które padły na niedawnej konferencji GrainCom w Genewie.

Według danych zebranych na stronie Obserwatorium Złożoności Gospodarczej w 2020 roku Francja wyeksportowała pszenicę o wartości 4,76 mld dolarów. Wynik uplasował ją wtedy na czwartym miejscu wśród największych eksporterów pszenicy na świecie. W tym samym roku pszenica była 13. najczęściej eksportowanym produktem we Francji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl