Media: Premier miał zablokować zakup fregat Adelaide

Premier Mateusz Morawiecki miał zablokować zakup australijskich fregat Adelaide. Taką informację przekazują media, powołując się na źródła z otoczenia szefa rządu.

Kancelaria prezydenta jeszcze w ub. tygodniu zakładała, że efektem zbliżających się rozmów polskiej delegacji w Australii będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które miały wzmocnić polską Marynarkę Wojenną.

Zwolennikami tego zakupu byli: zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Sprzeciw wyrażał natomiast minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

We wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Polskim Punkcie Widzenia na antenie TV Trwam przyznał, że trwają rozmowy w dziedzinie polityki zbrojeniowej między Polską a Australią. Zaznaczył, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje ws. zakupu fregat.

– Trzeba wyważyć dwie racje: rację polegającą na tym, żeby uzyskać jak najlepszy sprzęt, najlepiej produkowany w kooperacji z polskim przemysłem zbrojeniowym i rację, żeby do czasu osiągnięcia tego efektu zapewnić uzbrojenie Wojsku Polskiemu. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły – mówił Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że polskie stocznie budują i nadal powinny budować okręty wojenne. Jak powiedział, w ubiegłym roku – po raz pierwszy od wielu lat – do służby wprowadzony został Kormoran; kolejne dwa okręty są zamówione.

Fregata jest stosunkowo największą jednostką – zauważył minister. Dodał, że wojsko ma w dyspozycji dwie fregaty otrzymane od USA wiele lat temu. Są one o kilkanaście lat starsze od fregat australijskich.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl