fot. flickr.com

Media: Izrael wybuduje podziemny mur wzdłuż granicy ze Strefą Gazy

Izraelskie ministerstwo obrony w ciągu trzech miesięcy rozpocznie budowę poziemnego betonowego muru wzdłuż Strefy Gazy w celu zneutralizowania tuneli wykopanych przez radykalny Hamas – podał dziś dziennik „Jedijot Achronot”.

Pomysł budowy muru, który będzie oddzielał dwa terytoria pod powierzchnią ziemi, pojawił się już kilka lat temu, gdy wojna z 2014 roku między Izraelem a Hamasem obnażyła problemy z ochroną granicy.

W ramach projektu „Przeszkoda” powstanie mur o długości 65 km, który będzie się ciągnął od Morza Śródziemnego na północy Strefy Gazy do przejścia granicznego Karem Szalom na południu, gdzie zbiegają się granice Izraela, Strefy Gazy i Egiptu. Izraelski rząd ma nadzieję, że podziemny mur będzie gotowy w ciągu dwóch lat.

Już kilka miesięcy temu na długości kilkuset metrów rozpoczęto eksperymentalne roboty, aby zweryfikować skuteczność muru. Będzie on wyposażony w elektroniczne czujniki, wychwytujące próby jego naruszenia.

Według „Jedijot Achronot” w ciągu trzech miesięcy setki pojazdów i maszyn zostaną rozmieszczone pod nadzorem wojska na terenach przygranicznych i jednocześnie rozpocznie pracę w 40 różnych punktach.

Koszty budowy muru opiewają na 769 mln euro, do czego należy dodać 308 mln euro, które już zainwestowano na poszukiwanie rozwiązań technologicznych.

PAP/RIRM

drukuj