fot. pl.wikipedia.org

Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata zostanie dziś uhonorowanych dziesięć rodzin

Kolejne osoby zostaną dziś uhonorowane medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Ceremonia wręczenia odznaczeń za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej odbędzie się w Teatrze Królewskim w warszawskich Łazienkach. Organizują ją wspólnie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ambasada Izraela w Polsce oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

To dla nas ważne, aby pokazywać jak Polska wspaniale zachowywała się w czasie II wojny światowej narażając swoje życie udzielając pomocy Żydom – wskazał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie, gdzie za jakakolwiek pomoc udzielaną Żydom groziła kara śmierci. Mimo to, znalazło się tak wiele setek tysięcy ludzi, którzy tę pomoc ofiarowali, którzy narażając swoje życie – chociażby jak rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy zginęli wraz z dziećmi za pomoc – pomagali drugiemu człowiekowi. Dzisiaj w Łazienkach Królewskich medale Sprawiedliwych wśród Narodów Świata odbierze dziesięć rodzin, potomków tych, którzy podczas II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej, pomagali Żydom narażając swoje życie – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Uroczystość wręczenia medali będzie też sposobnością do odsłonięcia wystawy poświęconej mjr. Jerzemu Radwankowi. Major ratował życie Żydom w Auschwitz, za co też otrzymał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawany jest przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Polacy stanowią najliczniejszą grupę narodowościową, która może poszczycić się tym odznaczeniem.

RIRM

drukuj