fot. prezydent.pl

Szef gabinetu prezydenta udaje się do Waszyngtonu na rozmowy przygotowujące spotkanie Duda- Trump

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta udaje się do Waszyngtonu, gdzie we wtorek i w środę odbędzie szereg rozmów, wiążących się z przygotowaniami do spotkania12 czerwca w Białym Domu prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że w czasie dwudniowego pobytu w Waszyngtonie odbędzie rozmowy w Białym Domu z kierownictwem Narodowej Rady Bezpieczeństwa oraz z Kellyanne Conway, specjalną doradczynią prezydenta Donalda Trumpa.

Szef gabinetu prezydenta spotka się ponadto ze specjalnym wysłannikiem Waszyngtonu ds. Ukrainy Kurtem Volkerem. W Departamencie Stanu prezydencki minister będzie z kolei rozmawiał z Philipem T. Reekerem.

Krzysztof Szczerski wystąpi też na konferencji poświęconej Inicjatywie Trójmorza, która odbędzie się w siedzibie German Marshall Fund oraz spotka się z kierownictwem think-tanku – The Center for European Policy Analysis (CEPA).

Szef gabinetu prezydenta ma również zaplanowane spotkanie z prezydium Polsko – Amerykańskiej Rady Biznesu. Spotka się też z Kevinem A. Hassettem, przewodniczącym rady doradców gospodarczych prezydenta USA.

12 czerwca prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską parą prezydencka Donaldem Trumpem i Melanią Trump.

Będzie to już druga rozmowa w Białym Domu prezydentów: Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa; poprzednie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

Następnego dnia po wizycie w Białym Domu – 13 czerwca – rozpocznie się wizyta gospodarcza prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca. W jej trakcie Andrzej Duda odwiedzi najpierw Houston – największe miasto stanu Teksas. W kolejnych dniach prezydent pojedzie do Reno, Carson City i San Francisco.

PAP/RIRM

drukuj