fot. PAP/Leszek Szymański

Mazowsze: Ząbki pierwszym przystankiem busa informacyjnego „Rodzina 500 plus”

Podwarszawskie Ząbki były pierwszym przystankiem informacyjnego busu „Rodzina 500 plus”, który co najmniej do końca lipca będzie odwiedzał mazowieckie miejscowości. Wizytujący miasto wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podkreślał, jak ważne są kontakt z mieszkańcami i rozmowa o programie.

Akcję informacyjną o programie Rodzina 500 plus w rozszerzonej formule na pierwsze dziecko zainaugurował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Spod Kancelarii Premiera wyruszył m.in. informacyjny bus, który odwiedzi miejscowości na Mazowszu.

Busem w poniedziałek po okolicach Warszawy podróżują przedstawiciele delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z wojewodą Zdzisławem Sipierą na czele. Pierwszym przystankiem akcji były Ząbki, które – jak podkreślał wojewoda – znane są z inwestycji w młode pokolenie. Zaznaczył także, że od 1 kwietnia 2016 r. do końca maja tego roku kwota w ramach programu, jaką przeznaczono na Ząbki, wyniosła 85 mln zł.

Wojewoda wraz z burmistrzem Ząbek Małgorzatą Zyśk i posłem PiS Piotrem Uścińskim wzięli udział w briefingu zorganizowanym przed Ośrodkiem Pomocy Społecznej, gdzie od 1 sierpnia mieszkańcy będą mogli składać wnioski o świadczenie. Wcześniej, bo od 1 lipca, wnioskować będzie można przez internet, m.in. za pośrednictwem strony internetowej empatia.mrpips.gov.pl.

Sipiera wskazywał, jak ważny jest bezpośredni kontakt z Polakami i możliwość rozmowy o programie. Jego zdaniem ten program ma kapitalne znaczenie szczególnie dla młodych, którzy zakładają swoje rodziny.

„Inwestują w to, co jest największą wartością każdego społeczeństwa, czyli w swoje potomstwo” – powiedział.

Zapewnił też, że busem przedstawiciele urzędu chcą odwiedzić jak najwięcej miejscowości. Wyjaśnił, że przygotowany jest grafik na najbliższe tygodnie. Akcja informacyjna wstępnie potrwa do końca lipca. W trakcie wizyt w poszczególnych miejscowościach rozdawane będą specjalne ulotki, a w busach udostępnione zostaną punkty informacyjne, gdzie na pytania odpowiedzą urzędnicy. Dodatkowo w urzędzie wojewódzkim uruchomiona zostanie specjalna infolinia.

Jak podkreślała burmistrz Małgorzata Zyśk, Ząbki są najmłodszym miastem w Polsce.

„Średnia wieku mieszkańca to 24 lata. 25 proc. to dzieci. Ten przyrost naturalny widać szczególnie od momentu, kiedy rząd wprowadził <<500 plus>>” – powiedziała. W jej przekonaniu wprowadzenie „500 plus” również na pierwsze dziecko będzie stanowiło dużą pomoc dla rodzin.

Poseł Piotr Uściński podziękował za wybór Ząbek jako pierwszego przystanku busa. Wskazał, że pieniądze, które trafią do rodzin w miasteczkach i wsiach będą bardzo pozytywnie wpływać na polską gospodarkę.

Na przyjazd busa zaproszona została także pięcioosobowa rodzina: mama Aleksandra i tata Michał oraz ich trzech synów: 10-letni Piotrek, 7-letni Tymek i 2-letni Julian. Po briefingu opowiedzieli dziennikarzom, że przed wejściem w życie programu Rodzina 500 plus, mieli dość trudną sytuację, musieli np. rezygnować z weekendowych wyjazdów. Pani Aleksandra zaznaczyła, że nie pracuje, bo musi się zająć synami.

Dzięki świadczeniom Piotrek uczęszcza do szkoły muzycznej, a Tymkowi rodzice zapewnili cotygodniową rehabilitację oczu z uwagi na dużą wadę wzroku. Najmłodszy Julian – opowiadali – gdy skończy trzy lata, pójdzie do przedszkola, a dzięki „500 plus” będzie mógł brać udział np. w zajęciach dodatkowych.

Według nowych zasad od 1 lipca świadczenie „500 plus” będzie przysługiwało na każde dziecko do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. Dotąd pieniądze były przekazywane na drugie dziecko, a ich uzyskanie na pierwsze zależało od dochodu w rodzinie. Teraz otrzyma je dodatkowo ponad 6,8 mln dzieci. Wsparcie trafi w sumie do prawie 4,5 mln polskich rodzin.

PAP/RIRM

drukuj