fot. PAP/EPA

IMGW: Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem już dla sześciu województw

W poniedziałek po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył wydane wcześniej ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem o kolejne województwa. Aktualnie alert pogodowy dotyczy już sześciu województw.

Alertem drugiego stopnia przed upałem zostały objęte zachodnio-południowa część woj. zachodniopomorskiego, zachód woj. wielkopolskiego, woj. lubuskie, woj. dolnośląskie, woj. opolskie oraz zachodnia część woj. śląskiego. Temperatura na tym obszarze będzie wynosić od 29 do 34 stopni.

IMGW wydało także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem dla powiatów lubańskiego, lwówieckiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, kłodzkiego w woj. dolnośląskim. W tych powiatach należy spodziewać się temperatury do 32 stopni.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy – należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.

PAP/RIRM

drukuj