zdjęcie: Wojciech Strzelewski/https://www.facebook.com/nadlesnictwodwukoly/posts/410709766951355

Mazowieckie: Mural z łosiem ostrzega kierowców przed dzikimi zwierzętami na drodze

Mural z naturalnej wielkości łosiem stanął w lesie między Lipowcem Kościelnym a Kuczborkiem przy drodze wojewódzkiej 563 Mława-Żuromin. Ma ostrzegać kierowców przed zagrożeniem, jakim mogą być podczas podróży dzikie zwierzęta. Akcję Nadleśnictwa Dwukoły wspiera Komenda Powiatowa Policji w Mławie.

Rzeczniczka mławskiej policji asp. szt. Anna Pawłowska informując o akcji „Kierowco uważaj na dzikie zwierzęta” przypomniała, że na drogach powiatu mławskiego doszło w ubiegłym roku do 90 zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

„Mural, przedstawiający łosia naturalnych rozmiarów oraz ustawiona w pobliżu tablica informacyjna, ostrzegają kierowców przed niebezpieczeństwem, jakim jest na drodze pojawienie się dzikiego zwierzęcia” – wyjaśniła Anna Pawłowska.

Zwróciła uwagę, że jesień i zima to czas, gdy częściej dochodzi do takich sytuacji drogowych.

„Zwierzęta wychodzą na drogę najczęściej po zmierzchu, nocą i wcześnie rano. Ich pojawienie się tuż przed maską samochodu może doprowadzić do groźnego wypadku” – podkreśliła rzeczniczka mławskiej policji.

Anna Pawłowska zaznaczyła, że celem akcji „Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta” zorganizowanej przez Nadleśnictwo Dwukoły we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Mławie „jest wzrost świadomości kierowców”.

„Leśnicy i policjanci ostrzegają: każdy kierowca narażony jest na kolizję lub wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia” – dodała.

Rzeczniczka mławskiej policji wspomniała przy tym, że np. na terenie Nadleśnictwa Dwukoły żyje 3300 saren, 500 jeleni, 300 łosi oraz 200 dzików.

Jak zapowiedziała, podczas kontroli drogowych, prowadzonych przez policjantów z Mławy, „w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego” wręczane będą elementy odblaskowe, które przekazali leśnicy – każdy odblask opatrzony jest hasłem akcji: „Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta”. Rzeczniczka mławskiej policji zaapelowała również, aby zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych, kierowcy podróżujący drogami w okolicach leśnych zachowywali szczególną ostrożność i nigdy nie lekceważyli znaku drogowego „uwaga dzikie zwierzęta”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl