fot. twitter.com

Marszałek województwa podlaskiego: Złożę zawiadomienie do prokuratury na prezydenta Białegostoku

Złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego zapowiedział w poniedziałek marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W jego ocenie prezydent powinien był wydać decyzję o zakazie marszów.

W poniedziałek po południu na konferencji prasowej Artur Kosicki odniósł się do sobotniego marszu równości w Białymstoku i potępił chuligańskie zachowania, do jakich doszło w trakcie trwania marszu.

„Wielokrotnie informowałem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że może dojść do sytuacji niebezpiecznej 20 lipca w Białymstoku. (…) Pan prezydent dostawał pisma z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, choćby pismo z 15 lipca, gdzie wskazywano na to, że jeżeli dojdzie do przemarszu zgodnie z jego pierwotną trasą, może dojść do konfrontacji różnych środowisk, może dojść do pewnego niebezpieczeństwa” – mówił Artur Kosicki i dodał, że w swoich pismach także wskazywał, że może być niebezpiecznie.

Marszałek mówił też, że swoje obawy zgłaszały między innymi organizacje pozarządowe.

„Będę zgłaszał do prokuratury w Białymstoku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków. To niedopełnienie polega na tym, że pan prezydent nie wydał decyzji o zakazie marszów, a mógł je, w mojej ocenie, wydać” – mówił Artur Kosicki.

Zapowiedział, że dokumenty powinny być gotowe we wtorek.

PAP/RIRM

drukuj