fot. DWOT

Braniewo: 91 żołnierzy WOT złożyło uroczystą przysięgę

Grono żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej powiększyło się o 91 osób. Przez 16 dni szkolili się w 43. Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie. W niedzielę złożyli uroczystą przysięgę. Przed nimi minimum trzy lata służby, którą odbędą w batalionach w Braniewie, Giżycku, Morągu i Olsztynie.

Słowa roty wypowiedziało 91 żołnierzy – 71 mężczyzn i 20 kobiet. Niemal 40 żołnierzy to osoby młode, głównie uczniowie i studenci, którzy wakacyjny czas wykorzystali na to, aby wstąpić do WOT, odbyć szkolenie podstawowe i rozpocząć wojskową przygodę, ale i wypełnić żołnierski obowiązek.

O tym, że jest to wielka odpowiedzialność, mówili podczas przysięgi wszyscy zgromadzeni goście, w tym płk. Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podkreślano fakt, że terytorials jest „zawsze gotowy” – czyli że w każdej chwili jest gotów nieść pomoc oraz „zawsze blisko” – co oznacza, że żyje w swojej najbliższej społeczności, zna ją i chce i potrafi jej służyć.

Wszyscy żołnierze to ochotnicy. Ukończona „szesnastka” to tylko początek. Przed nimi miesiące intensywnych szkoleń, w czasie których nauczą się podstaw walki i przetrwania na polu walki, wyszkolą się w swoich specjalnościach, aby na koniec przejść zgranie taktyczne i certyfikowanie na poziomie plutonu i kompanii.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

W czasie pokoju rolą WOT jest przede wszystkim służba lokalnej ludności, w tym w czasie klęsk żywiołowych (powodzi, wiatrołomów) czy poszukiwania zaginionych ludzi. Terytorialsi współdziałają ze Strażą Graniczną czy Strażą Pożarną, a także z innymi służbami.

W trakcie konfliktu ich przeznaczeniem jest pomoc ludności, ewakuacja, zabezpieczenie dobytku, pilnowanie obiektów strategicznych, przeciwdziałanie dezinformacji, sprawne wycofanie się, prowadzenie akcji zaczepnych i dywersyjnych. 

szer. Wojciech Andrearczyk, ekspert ds. komunikacji 43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie Wojska Obrony Terytorialnej/RIRM

drukuj