fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Marszałek Sejmu udaje się do Czech

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński udaje się dziś z dwudniową wizytą do Czech. Jest to odpowiedź na zaproszenie przewodniczącego Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Radka Vondraczka.

Jednym z tematów rozmów będzie wzmacnianie Grupy Wyszehradzkiej, szczególnie w kontekście zbliżającej się prezydencji Czech w V4.

Podczas wizyty planowane jest spotkanie marszałka Marka Kuchcińskiego z szefem Senatu Milanem Sztiechem,  premierem Andrejem Babiszem oraz z ks. kardynałem Dominikiem Duką, arcybiskupem Pragi.

Podczas wizyty marszałkowi polskiego Senatu będzie towarzyszył poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Janik, który jest przewodniczącym Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej. Wskazał on, że spotkanie przypada w ważnym dla Czech momencie – m.in. formowania rządu.

– Musimy zacieśniać relacje z koalicją parlamentarną w Czechach, gdzie partia Ano tworzy nowy rząd. Warto uzgodnić relacje na dalszą współpracę Grupy Wyszehradzkiej, warto ustalić, jakie mamy wspólne interesy w Europie Środkowej i w Unii Europejskiej. Myślę, że to będą dla marszałka najważniejsze tematy tego spotkania – powiedział poseł Grzegorz Janik.

Na początku maja wizytę w Polsce złożył prezydent Czech Milosz Zeman. Spotkał się wtedy z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

RIRM

drukuj