M. Kuchciński: Polski parlamentaryzm w XV wieku niespotykany nigdzie w ówczesnej Europie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w niedzielę w Przemyślu (Podkarpackie), że powstający w 1468 roku polski parlamentaryzm był rozwiązaniem ustrojowym „w ówczesnym świecie europejskim nigdzie nie spotykanym”.

Marek Kuchciński uczestniczył w zorganizowanej z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu konferencji naukowej „Przedstawiciele ziemi przemyskiej w życiu parlamentarnym Rzeczypospolitej”.

„Był to model ustrojowy dotąd w ówczesnym świecie europejskim nigdzie nie spotykany. Stanowił połączenie rozwiązań monarchistycznych i republikańskich” – mówił Marek Kuchciński.

Zaznaczył, że został „w następnych wiekach XVI i XVII rozciągnięty na ziemie położone pomiędzy Wisłą, Dźwiną i Dnieprem, a więc między morzami Bałtyckim i Czarnym”.

„Dzisiaj mówimy o tym obszarze jako Międzymorze. Stał się w ten sposób w naszej części Europy uniwersalny” – dodał.

Przed konferencją Marek Kuchciński złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej związanego z Przemyślem marszałka Sejmu I Rzeczpospolitej Andrzeja Maksymiliana Fredrę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl