fot. twitter.com/MarekKuchcinski

Marszałek Sejmu i szef Bundesratu rozmawiali o kwestiach międzynarodowych

Kwestie stosunków bilateralnych, europejskich i międzynarodowych były głównymi tematami środowego spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przebywającym z wizytą w Warszawie przewodniczącym Bundesratu Niemiec Danielem Guentherem.

Według komunikatu Kancelarii Sejmu podczas spotkania z Guentherem marszałek Kuchciński mówił o chęci pogłębiania współpracy, zwłaszcza w obrębie grup bilateralnych; nawiązał także do spotkania ze stroną niemiecką na konferencji Przewodniczących Parlamentów UE w Wiedniu oraz niedawnego szczytu #EUROWAR2019 w Sejmie.

„Strony podkreśliły, że ważne jest, aby szukać wspólnych rozwiązań na pogłębianie współpracy” – czytamy.

Marszałek Sejmu i szef Bundesratu rozmawiali też na temat wysokiej frekwencji w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak zaznaczono w komunikacie Daniel Guenther „pogratulował bardzo dużego zainteresowania wyborami w Polsce i podkreślił, że to wyraźny sygnał o potrzebie rozwoju współpracy w Europie”.

„Podziękował także za możliwość spotkania, zaznaczając, że współpraca z sąsiadami – Polską i Francją – jest bardzo ważna. Był także pod wielkim wrażeniem konferencji w Wiedniu” – głosi komunikat.

Jak poinformowano politycy przyznali, że ich spotkanie odbywa się w szczególnym czasie, kiedy to zarówno w Polsce, jak i w Niemczech odbywają się „ważne i brzemienne historyczne wydarzenia”, czyli 80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę i 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 30-lecie upadku Muru Berlińskiego oraz Dzień Jedności Niemiec.

„Każde z państw ma jakiś moment przełomu. Rok 1989 i 1990 to najważniejsze daty w dziejach naszych państw, jak również całego świata” – powiedział cytowany w komunikacie Marek Kuchciński.

„Marszałek Sejmu wskazał również na rolę państw członkowskich w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej oraz na możliwość współpracy na poziomie parlamentarnym, która może pomóc wzmocnić UE i wzajemne porozumienie” – czytamy w komunikacie.

„Przewodniczący Guenther przyznał, że potrzebne jest wypracowanie wspólnych rozwiązań dla przyszłości UE, by określić kierunek rozwoju” – podkreślono.

W spotkaniu uczestniczyła też szefowa kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

PAP/RIRM

drukuj