M. Kuchciński: Konstytucja wymaga zmian, nie tylko ze względu na zmiany polityczne

Polska konstytucja wymaga zmian, nie tylko ze względu na zmiany polityczne; w praktyce widać, że zapisy konstytucyjne ułatwiają spory, a utrudniają współpracę pomiędzy prezydentem a rządem – ocenił dziś marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Prezydent podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja powiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji, odbyło się w przyszłym roku referendum – gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu. W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika „wSieci” prezydent powiedział, że referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 r. albo w tym okresie.

„Nasza konstytucja rzeczywiście jest konstytucją, która wymaga zmian, nie tylko ze względów zmian politycznych: wejścia Polski do UE i do Paktu Północnoatlantyckiego. Ale także w praktyce widać, że zapisy konstytucyjne ułatwiają spory, a utrudniają współpracę pomiędzy częścią władzy wykonawczej, między prezydentem a rządem. Praktyka wskazuje na to, że niektóre instytucje również wyczerpały swoje możliwości” – ocenił Marek Kuchciński w TVP1.

Zdaniem marszałka Sejmu, inicjatywa prezydenta, by Polacy poprzez referendum ocenili dotychczasową konstytucję i ewentualnie opowiedzieli się za jej zmianami, „jest jak najbardziej dobra”.

Dodał, że w sprawie referendum trzeba poczekać na więcej informacji od prezydenta, ponieważ w tej chwili „są to informacje cząstkowe”.

„Jest to zapowiedź, a to jest za mało, żebyśmy do tego się potrafili jakoś zasadniczo odnieść” – powiedział marszałek Sejmu.

Marek Kuchciński zaznaczył, że Sejm „bezpośrednio w tego typu działaniach pewnie nie będzie brał udziału”, ale posłowie „jako obywatele i jako reprezentacja najważniejszych sił politycznych w Polsce, będą się w to angażowali”.

PAP/RIRM

drukuj