Marszałek Sejmu do seniorów: Starość to jedna z faz życia

Starość to po prostu jedna z faz życia i jak każdy wiek ma swoje problemy czy też zadania ważne dla naszej Ojczyzny – napisał w liście do seniorów, który uczestniczyli w konferencji w Toruniu, marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Konferencja „Seniorzy w Niepodległej” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbywała się pod patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

„Kiedy zastanowimy się, czym jest starość, bardzo często przywołujemy stereotyp eksponujący samotność, trudności w pokonywaniu przeszkód codziennej egzystencji, pesymizm, lęk przed otaczającą rzeczywistością. Jednak jest to obraz bardzo jednowymiarowy. Starość to po prostu jedna z faz życia i jak każdy wiek ma swoje problemy czy też zadania ważne dla naszej Ojczyzny” – wskazał Marek Kuchciński w liście, który przeczytała posłanka Joanna Borowiak.

Zdaniem marszałka Sejmu niezwykle istotna jest więź między pokoleniami. Jako konieczne warunki, aby ludzie w starszym wieku czuli się ciągle potrzebną częścią społeczeństwa, wskazał szacunek, akceptację, pomoc i zrozumienie.

„Od wielu lat odnotowujemy w kraju niż demograficzny, a zarazem rosnącą grupę seniorów. Warto zatem przybliżyć społeczeństwu zagadnienie dotyczące osób starszych. (…) Przekrojowe spojrzenie na jesień życia może prowadzić do interesujących i inspirujących wniosków” – ocenił Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu wyraził też przekonanie, że inicjatywy takie jak toruńska konferencja są przykładem zaangażowania w życie obywatelskie, a także wzorem dla osób w różnym wieku odnośnie do działania na rzecz budowy społeczeństwa przyjaznego seniorom.

PAP/RIRM

drukuj