Marsz Pamięci w 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej

W dniu 1 września 2013 roku w związku z 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędzie się w Warszawie Marsz Pamięci.

Pochód wyruszy spod Archikatedry Św. Jana przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście o godzinie 17.00. Przejdzie trasą: ul. Świętojańska – Plac Zamkowy – ul. Krakowskie Przedmieście do Bazyliki Świętego Krzyża, gdzie o godzinie 19.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Od godziny 20.00 nastąpi składanie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W ocenie Andrzeja Melaka, brata tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, szefa Komitetu Katyńskiego udział w marszu oraz organizowanych uroczystościach upamiętniających wybuch największej wojny w dziejach świata jest bardzo ważny.

– Dzisiaj gdy następuje takie zakłamanie i od nowa pisanie historii przez naszych sąsiadów. Przy całkowitej bierności elit rządzących Polską – my musimy przypomnieć każdemu Polakowi o tym czym była wojna. Czym był rosyjski komunizm i czym był niemiecki faszyzm. Musimy pokazać tym, którzy na nas napadli ile dokonali zniszczeń materialnych i ile moralnych. Polskę pozostawiono wówczas w opłakanej sytuacji – akcentował Andrzej Melak.

Okres wojny i lat powojennych był czasem wielkiego heroizmu młodych ludzi, którzy chwycili za broń w walce o niepodległość. Dziś młodzież obdziera się z tożsamości poprzez marginalizowanie historii w szkołach i życiu publicznym. Marsz może być okazją do odbycia lekcji historii – przekonuje Andrzej Melak.

– Ważne jest by polskie młode pokolenia dzieci, młodzieży, studentów mogli usłyszeć o tych sprawach dotyczących II Wojny Światowej od świadków i od osób, które pamiętają jeszcze powojenne trudne czasy i oglądali zniszczoną naszą Ojczyznę – mówił Andrzej Melak.

Organizatorem marszu jest Krąg Pamięci Narodowej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl