facebook.com/ks. Dariusz Miasik

Marsz dla Życia w Ekwadorze

Marsz dla Życia, nazywany w Ekwadorze „Manavida”, zgromadził rzesze ludzi, którzy manifestowali swoje poparcie w obronie życia – zwłaszcza dzieci nienarodzonych. Jest to ważny temat, ponieważ kraj ten staje w obliczu zagrożenia legalizacji tzw. aborcji. W tym celu postanowiono połączyć siły i zorganizowano to szczególne wydarzenie przy udziale archidiecezji Portoviejo wraz z prowincją Manabí.

Było to pierwsze od 2016 roku tak liczne zgromadzenie. Wcześniejsze Manavida odbywały się na terenie konkretnych parafii. Tym razem postanowiono zaangażować wszystkie parafie archidiecezji, a także prowincję.

– W archidiecezji Portoviejo mamy prawie 100 parafii i jest ona podzielona na 10 stref – powiedział ks. Dariusz Miąsik, polski misjonarz z Rzeszowa, proboszcz parafii San Cayetano de Chone i koordynator utworzonej rok temu Komisji Obrony Życia archidiecezji Portoviejo, w rozmowie z hiszpańskojęzyczną Katolicką Agencją Informacyjną (ACI Prensa).


Zapraszając na Marsz dla Życia ks. abp Eduardo Castillo, arcybiskup Portoviejo, w liście pasterskim napisał do wiernych:

„Niech całe społeczeństwo publicznie manifestuje swoją postawę w obronie ludzkiego życia, zwłaszcza niewinnych dzieci w łonach matek, by stawić czoło rozprzestrzenianiu się coraz bardziej liberalnej i relatywistycznej kulturze śmierci oraz ustawodawstwu zezwalającemu na aborcję, eutanazję, eksperymenty na ludziach oraz niszczenie rodziny” – podkreślił duchowny.

Marsz dla Życia odbył się 30 kwietnia. To nieprzypadkowa data, ponieważ rok temu w tym właśnie dniu ekwadorski Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję o zalegalizowaniu tzw. aborcji w przypadku, a więc gdy powodem poczęcia dziecka jest gwałt. W lutym Zgromadzenie Narodowe przyjęło projekt ustawy, ale prezydent Ekwadoru, Guillermo Lasso, zawetował go, . Dzięki temu nie udało się wprowadzić procederu zabijania nienarodzonych dzieci.

Archidiecezja Portoviejo zadbała o to, aby każdy, kto chciał uczestniczyć w wydarzeniu, mógł na nie dotrzeć – parafie zamówiły autobusy. W marszu brali udział nie tylko katolicy, ale również ewangelicy i protestanci.

Portoviejo – jak poinformowało Human Life International Polska – była ostatnią archidiecezją, którą przed wybuchem pandemii odwiedziła peregrynująca Ikona Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”. Spowodowało to znaczne zwiększenie aktywności w obronie życia – podkreśliła organizacja prolife.

Aci Prensa/ hli.org.pl

 

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl