W Marrakeszu rozpoczyna się dziś szczyt klimatyczny ONZ

Po raz pierwszy spotkają się sygnatariusze porozumienia paryskiego. Przez dwanaście dni delegaci z blisko 200 państw, a także reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych będą dyskutowali o wdrażaniu Porozumienia paryskiego przyjętego 12 grudnia 2015 r.

Umowa paryska to pierwsza w historii umowa międzynarodowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

Strona polska w Marrakeszu w pierwszej kolejności chce podnosić to co zostało zapisane w porozumieniu paryskim – mówi Paweł Sałek, wiceminister środowiska.

– Będzie debata o tzw. neutralności klimatycznej, o tym, że trzeba zmniejszać koncentrację CO2 w atmosferze, a nie tylko decydować o tym, żeby realizować redukcje, które są szkodliwe dla przemysłu. O wykorzystywaniu własnych zasobów naturalnych i kształtowaniu swojego miksu energetycznego – każdy z krajów w zależności od uwarunkowań surowcowych. Ważną sprawą jest także to, żeby do bilansowania emisji gazów cieplarnianych wykorzystywać zasoby leśne, żeby poprawiać różnorodność, przeciwdziałać migracjom. Jednocześnie będzie mogła się poprawiać jakość powietrza i wody – wyjaśnia Paweł Sałek.

Porozumienie paryskie weszło w życie w piątek, formalnie zacznie obowiązywać od 2020 r. Do tej pory umowę ratyfikowało 97 państw w tym główni emitenci gazów cieplarnianych USA i Chiny. Porozumienie ratyfikowała też Unia Europejska oraz Polska.

Głównym celem porozumienia klimatycznego ONZ jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl