fot. PAP

Marek Belka zeznawał w prokuraturze

2,5 godziny trwało dziś przesłuchanie prezesa NBP Marka Belki w prokuraturze. Zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym możliwości „naruszenia niezależności NBP”. 

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Przemysław Nowak zaznacza, że szczegóły zeznań Marka Belki nie są jawne.

– Marek Belka złożył zeznania. Były to obszerne zeznania, które w sposób wyczerpujący odniosły się do wszystkich kwestii, które są przedmiotem tego postępowania. Nie podajemy natomiast szczegółów treści zeznań i nie dokonujemy jeszcze ich oceny – jest na to zbyt wcześnie. W dalszym ciągu nie ma decyzji, czy premier będzie przesłuchany w tym postępowaniu, ta decyzja nie została nadal podjęta – mówił Przemysław Nowak.

Przesłuchania miały związek z ujawnioną przez tygodnik „Wprost” rozmową szefa NBP z ministrem Spraw Wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem. Rozmawiali oni o możliwym wsparciu przez NBP budżetu państwa na kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS. Belka w zamian za wsparcie stawiał warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz noweli ustawy o banku centralnym. W listopadzie Rostowskiego zdymisjonowano, a w maju 2014 r. do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. W drugiej połowie sierpnia zeznania złożył minister Bartłomiej Sienkiewicz.

RIRM

 

drukuj