fot. kalwaria-zebrzydowska.pl

Małopolskie: Kapliczki w Stanisławiu Dolnym i Leńczach odzyskały blask

Zabytkowe kapliczki przydrożne w Stanisławiu Dolnym oraz w Leńczach odrestaurowała gmina Kalwaria Zebrzydowska koło Krakowa. Samorząd przeznaczył na ten cel prawie 44 tys. zł – poinformował rzecznik burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej, Tomasz Baluś.

Dwukondygnacyjna kapliczka Matki Bożej w Stanisławiu Dolnym pochodzi z przełomu XIX i XX w. Według ustnych przekazów mieszkańców wsi jej fundatorami była rodzina Sarapatów lub Kasiarzy. Na ścianach kolumny znajdują się wizerunki: Matki Bożej Gidelskiej, Michała Archanioła, św. Jana i św. Agaty. Na froncie umieszczona została inskrypcja: „Na Cześć i Chwałę Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Najświętszej Maryi Panny Fundatorzy proszą o troje pozdrowienie za dusze zmarłych”.

„Podczas prac rekonstrukcyjnych, które przywróciły jej pierwotny wygląd, oczyszczono powierzchnie piaskowca, sklejono pęknięcia kamienia i uzupełniono ubytki. Zaimpregnowano też kamień oraz nałożono warstwę hydrofobizującą. Koszt konserwacji kapliczki wyniósł blisko 29,9 tys. złotych” – powiedział Tomasz Baluś.

Kapliczka w Leńczach pochodzi z XIX w. Została postawiona jako wotum dziękczynne za powrót z Powstania Styczniowego w 1869 r. Widnieje na niej napis: „IHS. Fundatorzy rodzina Zabłockich w dowód wdzięczności za powrót z Powstania Styczniowego R.P. 1869”.

„Podczas prac restauratorskich została poddana zabiegom usunięcia z powierzchni kamienia grubej warstwy zapraw cementowo-piaskowej, oczyszczono powierzchnię z nawarstwienia farb i czarnej patyny. Wzmocnione zostały fundamenty, uzupełniono ubytki formy kamiennych elementów. Podobnie jak w Stanisławiu, tak i tu zaimpregnowano kamień oraz nałożono warstwę hydrofobizującą. Zrekonstruowana została też blaszana połać daszku” – mówił Tomasz Baluś.

Koszt konserwacji kapliczki wyniósł 14,1 tys. złotych

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl