fot. https://twitter.com/malopolskaPL

Małopolskie: 52 zabytkowe kapliczki zostaną odnowione w tym roku

Samorząd Małopolski przeznaczył 550 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 52 kapliczki, przydrożne krzyże czy figury świętych usytuowanych w całym regionie.

Środki na remonty i konserwacje przydrożnych kapliczek rozdzielane są w ramach organizowanego co roku konkursu „Kapliczki Małopolski”.

Jak podkreślił marszałek Małopolski Witold Kozłowski, zabytkowe kapliczki od wieków stanową ważny element krajobrazu kulturowego Małopolski.

„Są one świadectwem religijności mieszkańców naszego regionu. Kapliczki były często fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota w czasie wojen, epidemii lub kataklizmów oraz dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub postaci. Niejednokrotnie stanowią one ważny element budowania lokalnej tożsamości” – wskazał.

Według władz województwa, projekt „Kapliczki Małopolski” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tegorocznej edycji złożone zostały 154 wnioski o udzielenie pomocy finansowej, spośród których komisja konkursowa wybrała 52 zadania. Sejmik województwa przekazał na ten cel dotację w łącznej wysokości 550 tys. zł.

Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego poinformowała, że głównym kryterium przyznania dotacji był zły stan techniczny kapliczek, który zagraża ich istnieniu oraz duża wartość artystyczna i historyczna.

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu, konserwację przejdą często zaniedbane kapliczki, figury świętych czy przydrożne krzyże. Prace konserwatorsko-restauratorskie zostaną przeprowadzone m.in. przy kamiennej rzeźbie św. Floriana na postumencie z 1784 r. w Babicach, figurze św. Floriana z 1731 r. na Rynku w Brzesku, kamiennej kapliczce słupowej z 1657 r. w Szczytnikach, kapliczce w formie latarni na postumencie z 1765 roku w miejscowości Kuków oraz kamiennej figurze św. Wojciecha z 1768 r. w Stryszowie. Większość remontowanych obiektów pochodzi z XIX i początku XX w.

W konkursie mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi. Samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną – pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami np. parafiami, klasztorami czy związkami wyznaniowymi.

W dotychczasowych edycjach konkursu „Kapliczki Małopolski” od 2009 roku uratowano od zniszczenia ponad 500 zabytkowych kapliczek na terenie całego województwa. Samorząd Małopolski udzielił dofinansowania na ten cel w łącznej kwocie przekraczającej 4,5 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl