fot. PAP/Grzegorz Momot

Małopolskie: 100-lecie Związku Podhalan z udziałem wicepremier Beaty Szydło

Wicepremier Beata Szydło przyjechała w niedzielę do Szaflar koło Nowego Targu, gdzie wzięła udział w uroczystości stulecia Związku Podhalan.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym w Szaflarach, gdzie Mszę św. świętą odprawił biskup Janusz Mastalski. Po Mszy św. Beata Szydło uczestniczyła w prezentacji wszystkich pocztów sztandarowych oddziałów Związku Podhalan rozsianych po całej Polsce. Następnie na placu przed kościołem wicepremier złożyła wieniec pod pomnikiem założyciela konspiracyjnej organizacji podczas II wojny światowej – Konfederacji Tatrzańskiej – poety i więźnia KL Auschwitz, Augustyna Suskiego.

„Jesteśmy na zakręcie dziejów. Każdego dnia rozstrzygają się losy Polski, Podhala, każdej rodziny i naszej rodziny Związku Podhalan. Prosimy o miłosierdzie Boże na przyszłość, bo nigdy nie ma tak dobrze, żeby nie mogło być jeszcze lepiej. Wysoko poprzeczkę postawił nam członek honorowy Związku Podhalan – święty Jan Paweł II. Podniósł ją bardzo wysoko mówiąc do nas: >>Górale, na was zawsze można liczyć<<. Pragniemy całym sercem, by tak było. Niech w każdej miejscowości oddziały Związku Podhalan będą sztandarowymi organizacjami pielęgnującymi wspaniałą tradycję według słów założyciela organizacji Władysława Orkana” – mówił do zebranych kapelan Związku Podhalan ksiądz Władysław Zązel.

Związek Podhalan powstał w 1919 roku w Nowym Targu, ale historia stowarzyszenia górali sięga 1904 roku, kiedy to w Zakopanem powołano Związek Górali. Na czas II wojny światowej działalność Związku została zawieszona. W 1956 r. rozpoczęto starania o reaktywację przedwojennego organizacji, która dziś zrzesza wszystkie grupy górali polskich, również tych rozsianych po całym świecie. Obecnie do Związku Podhalan należy ponad 5 tys. członków, skupionych w blisko 80-ciu oddziałach w kraju. Silnie działają też oddziały Związku m.in. w Stanach Zjednoczonych.

PAP/RIRM

drukuj