fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Małopolska: wsparcie dla samozatrudnionych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego

Województwo małopolskie wesprze samozatrudnionych. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tej grupy osób trafi 16 mln zł.

Małopolska tarcza antykryzysowa zakłada wsparcie dla małych firm w ramach pakietu przedsiębiorczości.

 – To ponad 250 mln wprost w formie bonu rekompensacyjnego dla firm zatrudniających od 2 do 49 pracowników – mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Podobne wsparcie otrzymają teraz osoby samozatrudnione.

– Wprowadzenie pomocy dla samozatrudnionych będzie uzupełnieniem małopolskiej tarczy antykryzysowej. 16 mln teraz, aczkolwiek zakładamy, że nabór, który przeprowadzimy będzie obejmował 130 proc. tej założonej kwoty – powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Jednak województwo chce, by tych środków było więcej.

– Na tym etapie wygospodarowaliśmy 16 mln złotych z przeznaczeniem na wsparcie tej grupy. Mamy  nadzieję, że (…) tych środków będzie trochę więcej niż 16 mln – podkreślił Witold Kozłowski.

W programie będą brane pod uwagę obroty z dwóch ostatnich miesięcy, czyli z czerwca i lipca. Zostaną one porównane do tych uzyskanych w tym samym okresie poprzedniego roku.

– Bierzemy pod uwagę dwa ostatnie miesiące, czyli czerwiec i lipiec i zakładamy, że beneficjent, firma, osoba samozatrudniona będzie musiała wykazać spadek obrotów przynajmniej 75-procentowy – dodał Tomasz Urynowicz.

Według tego kryterium pomoc będzie mogło otrzymać około 15 tys. samozatrudnionych.

– Środki, jakie będzie można pozyskać, można wydać na dowolny cel. Są to środki obrotowe, w związku z tym na spłatę ewentualnych zobowiązań, na zakupy potrzebnych przedmiotów, które będą wspierać prowadzoną działalność gospodarczą – wskazał Tomasz Urynowicz.

Warunkiem jest złożenie oświadczenia o prowadzeniu dalszej działalności przez co najmniej 3 miesiące i poddanie się ewentualnej kontroli – wskazał wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Nabór wniosków ruszy najprawdopodobniej w połowie sierpnia.

TV Trwam News

drukuj