By SKopp - Drawn by SKopp, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=343657

Mali: Wojsko wypuściło prezydenta i premiera z aresztu

Malijskie wojsko wypuściło na wolność zatrzymanych w poniedziałek prezydenta Ba N’Daoua i premiera Moctara Ouane, którzy podali się w środę do dymisji – poinformował wysoki stopniem przedstawiciel armii.

Uwolnienie prezydenta i premiera nastąpiło po tym, gdy w środę podali się oni do dymisji w obecności międzynarodowych rozjemców, którzy przebywali w Mali, aby mediować w sprawie kryzysu politycznego – poinformował major Baba Cisse.

Ich zatrzymanie było postrzegane przez wspólnotę międzynarodową jako „próba zamachu stanu”.

O uwolnienie polityków zaapelowała w środę Rada Bezpieczeństwa ONZ, która wezwała do „bezpiecznego, natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia” wszystkich funkcjonariuszy państwowych, zatrzymanych w Mali przez sił zbrojne. Rada wskazała, że dymisje zostały wymuszone i zażądała natychmiastowego wznowienia prac rządu tymczasowego pod przewodnictwem cywilów, wzywając personel wojskowy, aby niezwłocznie wrócił do koszar.

W poniedziałek wieczorem Ba N’Daoua, Moctar Ouane oraz minister obrony Mali, Souleymane Doucoure, zostali aresztowani i przetransportowani do bazy wojskowej w Kati niedaleko stolicy – Bamako. Prezydent i premier stali na czele tymczasowego rządu, który utworzono po przewrocie wojskowym dokonanym w sierpniu ubiegłego roku przez obecnego wiceprezydenta Assimiego Goitę.

Istnieją obawy, że odwołanie przywódców i zmiany w rządzie tymczasowym mogą pogorszyć i tak już niestabilną sytuację w kraju, gdzie dżihadyści, powiązani z Al-Kaidą oraz tzw. Państwem Islamskim, kontrolują północną i centralną część Mali i dokonują częstych ataków na armię i cywilów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl