fot. archiwum rodziny Korczyńskich/https://polskifr.fr/

Majdan, który zaprowadził ich do Rzymu

Ich ojczyzną jest Ukraina, mieszkają w Polsce, a teraz wyruszają do Rzymu na rozpoczynjące się w środę (22 czerwca 2022 roku) X Światowe Spotkanie Rodzin. Włodzimierz i Tatiana Korczyńscy właśnie oczekują narodzin dziewiątego dziecka. „Pomoc Ukrainie w postaci dostaw broni jest dobra, ale najważniejsza jest modlitwa. Bóg może zrobić cud w każdym momencie” – mówi Włodzimierz Korczyński w wywiadzie dla Family News Service.

Włodzimierz Korczyński wozi pomoc humanitarną na Ukrainę. Przyznaje, że jego życie zmieniło doświadczenie obecności na Majdanie, gdzie w lutym 2014 roku doszło do masakry demonstrantów przez służby prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

„Te wydarzenia radykalnie zmieniły moje podejście do wszystkiego, do rodziny także” – wspomina Włodzimierz Korczyński.

Wtedy – jak dodaje – na pierwszym miejscu były praca i obowiązki.

„Wówczas zaczęły się zmiany. Zrozumieliśmy, że najważniejsza dla nas jest rodzina. Nie można wychować dziecka przez obcych ludzi, potrzeba bliskości, własnego przykładu i miłości. Tego nikt i nic nie zastąpi” –  zaznaczył.

Włodzimierz Korczyński przyznaje, że 24 lutego był gotowy na wszystko. Praktycznie na drugi dzień wyjechał z pomocą humanitarną na Ukrainę.

„Bardzo ciągnie mnie na Ukrainę, chcę tam być i służyć ludziom” –  przyznaje.

Do uczestnictwa w Światowym Spotkaniu Rodzin zaprosił rodzinę Korczyńskich ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Małżeństwo podkreśla, że sam wyjazd i możliwość zaniesienia modlitwy o pokój to dla nich błogosławieństwo, ale i zadanie.

„Dla mnie, dla mojej rodziny to będzie wielki zaszczyt, że mogę reprezentować tam Ukrainę, być z rodzinami z całego świata i modlić się o pokój na Ukrainie (…) Bóg może zrobić cud w każdym momencie, może nawrócić Rosję” – mówi Włodzimierz Korczyński.

Mimo doświadczenia rosyjskiej agresji na ich kraj, Korczyńscy nie tracą nadziei, proszą i dziękują. Proszą o modlitwę i przy każdej okazji dziękują za wsparcie, jakiego Polacy udzielają im samym, a także ich rodakom, doświadczającym wojny.

Gospodarzem X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie będzie Ojciec Święty Franciszek. Papież przywita się z uczestnikami wydarzenia 22 czerwca po południu w Auli Pawła VI, a w sobotę 25 czerwca odprawi Mszę św. na Placu świętego Piotra. W programie rzymskiego spotkania znalazły się także Festiwal Rodzin, Kongres Duszpasterski oraz konferencje poświęcone życiu rodzin katolickich, zadaniom rodziców i miłości małżeńskiej. Światowe Spotkanie Rodzin odbywa się z rocznym opóźnieniem, spowodowanym pandemią.

Family News Service

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl