fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Mafia lichwiarska bezkarna

Podejrzani o wyłudzania mieszkań od ubogich ludzi notariusze mogą ponownie wykonywać swoje obowiązki. Sąd w Gdańsku uchylił decyzje prokuratury o zawieszeniu ich w prawie wykonywania zawodu. Mafia lichwiarska wyłudziła majątek od ponad 400 osób.

Szybka, niewielka, choć na wysoki procent pożyczka dla wielu osób miała być ostatnią deską ratunku. Często jednak okazała się dla nich gwoździem do trumny. Lichwiarze tak konstruowali umowy, że pożyczkobiorcy, którzy nie wypełnili jakiegoś szczegółu tej umowy, tracili niekiedy majątek całego życia – najczęściej mieszkania.

Mówimy o mafii lichwiarskiej, która wyłudzała mieszkania od ludzi, którzy znajdowali się w trudnym położeniu życiowym na wartość kilkuset milionów złotych – podkreśla Jan Kanthak, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.

Grupa ta – jak dodaje Jan Kanthak – nie mogła istnieć bez współpracy z notariuszami. Pięciu notariuszy: czterech z Wybrzeża i jeden z Warszawy usłyszało łącznie 120 zarzutów.

Przedstawiali inne akty notarialne niż było to przedstawiane ich klientom. Na podstawie tego ludzie tracili dachy nad głową – zaznacza Jan Kanthak.

Śledczy wnioskowali o areszt dla notariuszy, ale gdańskie sądy nie zgodziły się na to. Prokuratorzy zastosowali wobec podejrzanych inne środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe i zakaz wykonywania zawodu. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił to postanowienie prokuratury – mówi sędzia Tomasz Adamski.

Posiedzenia odbywały się niejawnie. Nie mogę zatem powiedzieć o uzasadnieniu tych orzeczeń – zwraca uwagę Tomasz Adamski.  

Niepokojąca jest ta decyzja sądu, ponieważ ci notariusze podejrzani o tak liczne przestępstwa będą mogli wrócić do wykonywania zawodu – mówi Jan Kanthak.

Rzecznik prokuratury Maciej Załęski potwierdza, że sąd faktycznie nie podzielił oceny śledczych co do zastosowania środków zapobiegawczych.

Natomiast sąd potwierdził, co istotne, samą zasadność i trafność zarzutów, wskazując na duże prawdopodobieństwo popełnienia tych czynów – zaznacza Maciej Załęski.

Łącznie prokuratorzy postawili zarzuty 15 osobom. Poszkodowanych jest ponad 400-pożyczkobiorców. Mafia lichwiarska oszukała ich na ponad 20 milionów złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj