fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Macierewicz ujawni teczki wojskowych służb specjalnych PRL-u

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, zapowiada odtajnienie teczek wojskowych służb specjalnych PRL.  Szef resortu obrony powiedział, że jako sekretarz w ministerstwie obrony w 2007 roku zapoznał się ze zbiorem akt strzeżonych. Dodał, że ich ujawnienie nie zagrozi bezpieczeństwu Rzeczypospolitej.

Bartłomiej Misiewicz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, powiedział, że minister w najbliższym czasie chce przekazać dokumentację do Instytutu Pamięci Narodowej. To spowoduje, że badacze będą mieli do niej dostęp.

– Minister wyjaśniał to, że już osiem lat temu, kiedy był sekretarzem stanu, mógł się z tym zbiorem zapoznać, że widnieje tam cała lista osób, które po dzień dzisiejszy funkcjonują w mediach czy w polityce i są osobami, które wcześniej współpracowały ze służbami PRL-u. Warto, żeby badacze mogli pozyskać dodatkową wiedzę na temat poszczególnych osób, żeby ta prawda wreszcie ujrzała światło dzienne – podkreślił Bartłomiej Misiewicz.

Ta wiadomość spotkała się już z reakcją m.in. byłego szefa WSI Marka Dukaczewskiego. Zapowiada, że ujawnianie teczek zagraża bezpieczeństwu osób, które współpracowały z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi.

RIRM

drukuj