fot. wikipedia

Macedoński TK: rozwiązanie parlamentu było niekonstytucyjne

Macedoński Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że decyzja o rozwiązaniu parlamentu, by umożliwić przedterminowe wybory 5 czerwca, była sprzeczna z konstytucją i formalnie ją anulował.

W zeszłym tygodniu Trybunał zarządził tymczasowe wstrzymanie wszelkiej aktywności wyborczej, gdy partia etnicznych Albańczyków DUI (Demokratyczny Związek na rzecz Integracji), mniejszy partner w koalicji rządzącej, zwróciła się o orzeczenie, czy rozwiązanie parlamentu było zgodne z ustawą zasadniczą.

Kryzys polityczny wybuchł w Macedonii w lutym 2015 roku, kiedy opozycja oskarżyła ówczesnego premiera Nikołę Gruewskiego (z rządzącej konserwatywnej partii WMRO-DPMNE) o korupcję, zakładanie podsłuchów na wielką skalę (podsłuchiwano ponad 20 tys. osób, w tym sędziów, dyplomatów, policjantów i dziennikarzy) i sfałszowanie wyborów parlamentarnych w 2014 roku.

W ramach porozumienia wynegocjowanego za pośrednictwem Unii Europejskiej macedońscy politycy zgodzili się powołać specjalnego prokuratora do zbadania tej afery i przeprowadzić przedterminowe wybory. Kryzys pogłębił się jednak w zeszłym miesiącu, kiedy Iwanow ułaskawił 56 osób zamieszanych w aferę podsłuchową.

Deputowani na początku kwietnia podjęli decyzję o rozwiązaniu parlamentu. Początkowo termin wyborów wyznaczono na 24 kwietnia, lecz został on przesunięty na 5 czerwca po skargach opozycji, że w kwietniowym terminie nie byłyby one ani wolne, ani uczciwe. Opozycja domagała się weryfikacji list wyborczych, uwolnienia mediów od kontroli rządu i odsunięcia skorumpowanych polityków od władzy.

Prezydenckie ułaskawienia wywołały falę protestów. Trzy duże partie polityczne zapowiedziały bojkot wyborów, zaplanowanych na 5 czerwca. 18 maja parlament odłożył te wybory na czas nieokreślony.

PAP/RIRM

drukuj