M. Wild: Stanisławów to idealna lokalizacja dla CPK

W miejscowości Stanisławów w gminie Baranów międzykontynentalny ruch lotniczy zostanie w pełni zintegrowany z krajowym systemem transportu kolejowego – mówi PAP pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild. Dodaje, że to przeważyło przy wyznaczaniu miejsca dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rząd we wtorek wysłuchał informacji w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i zobowiązał Mikołaja Wilda do przedstawienia w przyszłym tygodniu uchwały, w której zostaną wskazane lokalizacja, kalendarium i harmonogram tej największej planowanej przez polski rząd inwestycji.

Jak mówi Mikołaj Wild w rozmowie z PAP, w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów międzykontynentalny ruch lotniczy zostanie w pełni zintegrowany z krajowym systemem transportu kolejowego. Podkreśla, że „jeżeli dodać do tego bezpośrednią bliskość sieci autostrad oraz autostradowej obwodnicy Warszawy, otrzymujemy najlepiej skomunikowane miejsce w Polsce. Prawdziwy raj dla inwestorów”. To właśnie możliwość pełnej integracji węzła lotniczego oraz kolejowego przeważyła przy wyznaczaniu miejsca dla Portu „Solidarność” – dodaje.

– Rząd zapoznał się z przygotowaną przez mój zespół koncepcją CPK oraz zobowiązał mnie do przygotowania projektu uchwały zatwierdzającej założenia tej inwestycji. Oznacza to, że już za tydzień założenia przedstawione Radzie Ministrów mogą zostać ostatecznie przyjęte przez rząd – mówi Mikołaj Wild.

– Jedno z założeń, które nam przyświecało, to możliwość integracji w jednym miejscu węzła lotniczego o znaczeniu międzykontynentalnym i węzła kolejowego, który byłby głównym punktem na kolejowej mapie naszego kraju. I to oznacza, że powinniśmy poruszać się w pobliżu albo istniejących węzłów, albo węzłów, które mogą powstać. Inny warunek wiązał się z dostępnością terenu. Musimy pamiętać, że wokół portu lotniczego rezerwa terenowa musi zapewnić nie tylko swobodną rozbudowę portu, ale ponadto powstanie i rozwój Airport City, w tym hoteli, centrów konferencyjnych, obiektów biurowo-administracyjnych, parków biznesu. Musimy pamiętać, że CPK będzie najlepiej skomunikowanym miejscem w Polsce, prawdziwym rajem dla inwestorów. To oznacza, że musieliśmy mieć do dyspozycji możliwie duży teren, o niezbyt dużej gęstości zaludnienia – wyjaśnia Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl