fot. twitter.com

M. Wassermann: Przesłuchanie b. szefa MSW Jacka Cichockiego w pierwszym tygodniu lutego

Przesłuchanie b. szefa MSW Jacka Cichockiego odbędzie się w pierwszym tygodniu lutego – poinformowała PAP szefowa komisji śledczej ds. Aber Gold Małgorzata Wassermann (PiS). To już trzecie podejście komisji do przesłuchania tego świadka.

Początkowo Cichocki miał stanąć przed komisją 12 grudnia, ale ze względu na to, że w tym dniu premier Mateusz Morawiecki wygłaszał w Sejmie expose, posiedzenie komisji zostało odwołane.

Kolejnym terminem, w którym miał zostać przesłuchany b. szef MSW był 9 stycznia, ale i tym razem posiedzenie komisji śledczej nie odbyło się. Powodem było powołanie na ministrów w KPRM dwojga członków komisji śledczej – Marka Suskiego i Joanny Kopcińskiej; Suski został szefem gabinetu politycznego premiera Morawieckiego, a Kopcińska rzecznikiem rządu. Wówczas Wassermann informowała, że przesłuchanie Cichockiego zostało przesunięte o dwa tygodnie, bo musi zostać uzupełniony skład komisji.

We wtorek Wassermann poinformowała, że „przesłuchanie Jacka Cichockiego odbędzie się w pierwszym tygodniu lutego”. Jak dodała jeszcze pod koniec ub.r. Cichocki informował komisję, że ma plany wyjazdowe na drugą połowę stycznia i nie będzie mógł stawić się przed komisją.

„Prosił, aby jego przesłuchanie odbyło się w innym terminie niż ostatnie dwa tygodnie stycznia, na co się zgodziłam” – powiedziała szefowa komisji śledczej.

Z harmonogramu tegorocznych przesłuchań komisji ds. Amber Gold wynika, że w przyszłym miesiącu komisja zbierze się pierwszy raz we wtorek 6 lutego.

Wassermann pytana, kiedy może dojść do przesłuchania b. premiera Donalda Tuska odparła, że w tej sprawie „nic się nie zmieniło” i będzie to „na koniec” prac komisji.

„Trudno w tej chwili podawać dokładną datę przesłuchania” – stwierdziła. Dopytywana czy są szanse, by do przesłuchania b. premiera doszło jeszcze przed wakacjami Wassermann oceniła, że „nie będzie to możliwe”.

Podobną opinię wyraził w rozmowie z PAP inny członek komisji Jarosław Krajewski (PiS).

„Obecnie zajmujemy się wątkiem służb specjalnych następnie zajmiemy się przesłuchaniami świadków w wątku urzędów skarbowych i Ministerstwa Finansów, co oznacza, że jeszcze kilka miesięcy pracy przed nami i przed decyzją o powołaniu kolejnych świadków, w tym b. premiera Donalda Tuska” – powiedział PAP Krajewski. W jego ocenie do przesłuchania Tuska może dojść jesienią tego roku.

PAP/RIRM

drukuj