M. Świrski: W przekazie o Polsce motywem przewodnim powinna być sprawiedliwość

Sprawiedliwość powinna być motywem przewodnim w polskiej komunikacji strategicznej dotyczącej naszej współczesności – podkreślił w sobotę na konferencji „Support Poland! Wspieraj Polskę!” w Warszawie Maciej Świrski z Polskiej Fundacji Narodowej.

„Motywem przewodnim polskiego przekazu w komunikacji strategicznej dotyczącej polskiej współczesności za granicę powinien być motyw sprawiedliwości” – powiedział Maciej Świrski na konferencji, która jest zwieńczeniem pracy Reduty Dobrego Imienia na rzecz budowy sieci korespondentów i wolontariuszy na świecie.

Korespondenci mają zgłaszać, analizować i reagować na oszczerstwa dotyczące Polski, pojawiające się w szeroko rozumianych mediach zagranicznych.

„Polska jest atakowana niesprawiedliwie przez wrogie media, bo tak je można nazwać, międzynarodowe media nieprzychylnie nastawione do Polski” – ocenił Maciej Świrski i jako przykład przytoczył relacje po Marszu Niepodległości, który w zachodnich mediach został przedstawiony m.in. jako „marsz 60 tysięcy nazistów w Warszawie”.

Przedstawił też kolejne kroki, podjęte przez agencję AP, „The Wall Street Journal” i inne media, które zafałszowały prawdziwy obraz marszu z 11 listopada.

Maciej Świrski zaznaczył też, że walka o dobre imię Polski to nie tylko kwestia sentymentalno-patriotyczna, lecz także ściśle związana z bezpieczeństwem państwa. Jak tłumaczył, art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego ze względu na swój – jak mówił – „ściśle polityczny charakter” w przypadku agresji na Polskę zadziała tylko, gdy społeczeństwa zrzeszone w NATO będą wobec Polski i Polaków odczuwały sympatię.

Konferencja „Support Poland! Wspieraj Polskę!”, która jest transmitowana na portalu www.blogpress.pl, odbywa się w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń z Polonią w zakresie obrony dobrego imienia Polski i zaprezentowanie przygotowanego przez Redutę Dobrego Imienia systemu „Rycerz” do zgłaszania, analizowania i archiwizacji oszczerczych materiałów w mediach zagranicznych.

PAP/RIRM

drukuj