PAP/Grzegorz Momot

M. Morawiecki: Zakopane to ogromny potencjał turystyczny

Zakopane i okoliczne gminy to wielki potencjał turystyczny i żeby tak było to oferujemy na wybory samorządowe pięć punktów programu ważnych dla Zakopanego i okolic – mówił podczas wtorkowego spotkania z mieszkańcami miasta pod Giewontem premier Mateusz Morawiecki.

Punkt pierwszy „piątki samorządowej” zaprezentowanej przez premiera to walka ze smogiem, walka o czyste powietrze. Szef rządu poinformował, że we wtorek rada ministrów przyjęła kolejną ustawę, na mocy której mniej zamożni mieszkańcy będą mogli otrzymywać większą część zwrotu kosztów na zakup nowoczesnych kotłów i na termomodernizację budynków.

„To bardzo ważny pierwszy punkt naszej oferty, który nazywamy ciepły dom” – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że to samorządowcy odpowiadają za to, jakie są koszty na przykład wody czy gospodarki odpadami, „dlatego warto mieć gospodarzy, którzy są sprawni, skutecznie, uczciwi, którzy potrafią współpracować z rządem. Tacy gospodarze będą w stanie zaoferować lepsze warunki życia dla mieszkańców, lepsze warunki życia również w zakresie gospodarki odpadami i właśnie czystego powietrza” – mówił premier.

Punkt drugi „piątki samorządowej” przedstawionej przez Morawieckiego to bliska okolica, w którym zawierają się oferty sportowe dla mieszkańców, otwarte strefy aktywności, tematyczne place zabaw dla dzieci i młodzieży, ale także domy seniora, kluby seniora czy domy opieki nad osobami starszymi.

„Nasze społeczeństwo się starzeje i chcemy, żeby były jak najbardziej godne warunki życia dla naszych mam, dla naszych babć. Potrzebujemy jak najlepszych gospodarzy naszych małych Ojczyzn, żeby mogli skorzystać z programów rządowych. Na same programy senioralne Dom Seniora i Klub Seniora trzy lata temu przeznaczyliśmy 30 mln zł, dzisiaj to jest 80 mln zł, a w przyszłym roku jesteśmy gotowi na 150 mln zł, czyli pięciokrotnie więcej. Jeżeli będzie zapotrzebowanie ze strony samorządów to jesteśmy gotowi przeznaczać dodatkowe kwoty na zajęcia, na usługi rehabilitacyjne, na posiłki w domach seniora. To jest nasze zobowiązanie” – zaznaczył premier.

„Chcemy pomóc naszym seniorom, naszym starszym, żeby ta trzecia i czwarta młodość, jak to czasami mówimy, była przeżywana godnie, była przeżywana pięknie, w jak najlepszym zdrowiu i w towarzystwie” – podkreślił.

Trzeci punkt propozycji PiS dla samorządów to odnawianie dworców komunikacyjnych w całej Polsce.

„Chcemy, aby dworce stawał się centrami kulturalno-społeczno-gospodarczymi danej miejscowości” – wyjaśnił Morawiecki. Premier mówił także o programie budowy dróg lokalnych, na który przeznaczono 6 mld zł na najbliższe dwa lata.

Czwarty punkt propozycji PiS to szybki internet w każdej szkole. Na rozwój infrastruktury internetowej rząd przeznaczył 4 mld zł.

„Chcemy, żeby Polska cyfrowa rozwijała się wszędzie, żeby nie trzeba było emigrować. Chcemy, żeby ci wszyscy górale, którzy wyjechali gdzieś tam do Chicago czy do Nowego Jorku tutaj wrócili. To jest marzenie, które pewnie nie będzie proste do spełnienia, ale takie by było moje największe życzenie” – oznajmił premier.

Piąty punkt programu PiS na wybory samorządowe to budżet obywatelski.

„To jest budżet, o którym mają decydować mieszkańcy. My już wprowadziliśmy ustawą dla miast na prawach powiatu obligatoryjnie taki budżet w wysokości pół procent (wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu – PAP), a teraz chcemy poszerzyć to zobowiązanie na inne miasta i na inne gminy, po to, żeby wspierać oddolną aktywność. Ona jest tak potrzebna. To tutaj wy mieszkańcy Podhala, mieszkańcy Zakopanego doskonale o tym wiecie. Wiecie, jak ważna jest walka o nasze dobro narodowe, bo to też dzięki wam dzisiaj odzyskaliśmy Polskie Koleje Linowe” – dodał Morawiecki.

Premier zapewnił również, że dopóki rządzi PiS „będą pieniądze na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, na współpracę w ramach NATO, a także na inwestycje w sport, rekreację i w turystykę”.

Przed spotkaniem z Zakopiańczykami premier był na Kasprowym Wierchu, gdzie ogłosił, że Polski Fundusz Rozwoju SA zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych. Później Morawiecki pod zakopiańskimi skoczniami narciarskimi oświadczył, że rząd przeznaczy 50 mln zł na modernizację Małej i Średniej Krokwi.

PAP/RIRM

drukuj