M. Morawiecki: Nie stać nas na lekceważenie tych zmian klimatycznych

Fundamentem naszej polityki klimatycznej jest odpowiedzialność, a celem złoty środek, by troska o środowisko nie hamowała naszego rozwoju gospodarczego i społecznego – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Berlinie.

Szef polskiego rządu przemawiał podczas Petersberskiego Dialogu Klimatycznego. W Berlinie przedstawiciele ok. 35 krajów omawiają realizację porozumienia klimatycznego z Paryża. Konferencja stanowi przygotowanie do grudniowego szczytu COP 24 w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki w przemówieniu powiedział, że zmiana klimatu jest jednym z największych globalnych wyzwań stojących przed światem. Nie będzie dobrobytu dla wszystkich bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej – podkreślił szef polskiego rządu.

Premier przypomniał też m.in., że Polska jest globalnym liderem redukcji emisji CO2 przez ostatnie dwadzieścia kilka lat. Nasz wkład w dyskusję klimatyczną to – jak dodał – innowacyjność polityki finansowej państwa, emisja zielonych obligacji, wykorzystywanie czystej energii i pomoc przy budowaniu tzw. smart cities.

– Ufam, że w tym roku w Katowicach będziemy razem dokonywać zmian. Porozumienie Paryskie jest dowodem na to, że świat nauczył się myśleć w kategoriach kosztów alternatywnych. Bardzo się z tego cieszę. Nie stać nas na lekceważenie tych zmian klimatycznych. Polski, zielony realizm to innowacyjność i odpowiedzialność społeczna i gospodarcza. Taka będzie nasza propozycja dla Europy, dla świata – powiedział premier.

Tegoroczny Petersberski Dialog Klimatyczny przebiega pod hasłem „Zmieniamy się razem dla sprawiedliwej transformacji” i jest przygotowaniem do corocznego szczytu klimatycznego ONZ.

W trakcie grudniowego szczytu COP24 w Katowicach planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego na kolejne lata Porozumienie Paryskie.

Była to pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl