fot. PAP/EPA

W czwartek premier w Pradze na spotkaniu V4

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w stolicy Czech weźmie udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczyć będą też szefowie rządów krajów Bałkanów Zachodnich. Rozmowa dotyczyć ma m.in. kwestii rozszerzenia UE i kolejnego wieloletniego budżetu Unii po 2020 r.

Spotkanie w tak szerokim gronie ma na celu wsparcie krajów Bałkanów Zachodnich w ich dążeniu do wejścia w struktury unijne. Chcemy zainspirować pozostałych członków UE do szybszego działania w tej sprawie” – powiedział PAP doradca szefa polskiego rządu Paweł Jabłoński.

Jak dodał Polska, podobnie jak Czechy i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej opowiada się za jak najszybszym rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych krajów Bałkanów Zachodnich.

Spotkanie w rozszerzonym formacie stanowić będzie więc okazję do omówienia spraw dotyczących relacji pomiędzy UE a regionem Bałkanów Zachodnich, z uwzględnieniem zmian instytucjonalnych w UE, polityki rozszerzenia, czy współpracy w dziedzinie transportu i energetyki. Omówione zostaną też problemy międzynarodowe angażujące zarówno Unię jak i kraje Bałkanów Zachodnich, m.in. zmiany klimatu w kontekście Szczytu Klimatycznego ONZ w 2019 r., bezpieczeństwo i obrona, w tym współpraca w dziedzinie zapobiegania migracjom oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej” – wskazał Paweł Jabłoński.

Jak dodał, podczas spotkania planowane jest przyjęcie deklaracji premierów państw V4 dotyczącej współpracy z regionem Bałkanów Zachodnich.

Bałkany Zachodnie to przyjęte w Unii Europejskiej określenie dla sześciu krajów Europy Południowo-Wschodniej, objętych polityką rozszerzenia UE: Republiki Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Republiki Kosowa, Republiki Macedonii Północnej i Republiki Serbii.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy podkreślał, że Polska, wraz z grupą krajów tzw. młodej Unii Europejskiej, jednoznacznie wspiera politykę rozszerzenia UE i dostrzega w niej szansę dla Europy.

Państwa nowej Unii odrabiają swoją lekcję w zakresie wsparcia i promowania polityki rozszerzenia. Polska chce być w tym względzie liderem i pokazała to podczas swojego przewodnictwa w Procesie Berlińskim i szczytu Bałkanów Zachodnich” – mówił podczas jednej z debat Szymon Szynkowski vel Sęk.

Natomiast szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podczas niedawnego spotkania z szefem MSZ Albanii Gentem Cakajem podkreślał, że Polska w pełni popiera europejską perspektywę całego regionu Bałkanów Zachodnich, w szczególności Albanii i opowiada się za szybkim rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.

Liczymy, że takie decyzje podjęte zostaną podczas październikowego posiedzenia Rady ds. Ogólnych UE” – mówił Jacek Czaputowicz.

Szef MSZ podkreślał zaangażowanie Polski w tym regionie wskazując na lipcowy szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu.

Zaowocował on podjęciem konkretnych działań, które przyczyniają się do poprawy połączeń w regionie i przyspieszą, mamy taką nadzieję, proces integracji europejskiej państw aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej” – mówił minister spraw zagranicznych.

Jacek Czaputowicz przypominał, że podczas szczytu została ogłoszona m.in. tzw. connectivity agenda o wartości 180 mln euro, która obejmuje osiem projektów infrastrukturalnych, w tym modernizację wspólnej kolejowej stacji granicznej, instalację urządzeń sygnalizacyjnych, rozbudowę autostrad, linii przesyłowych energii elektrycznej, czy budowę gazociągu.

Paweł Jabłoński poinformował, że czwartkowe spotkanie w Pradze będzie podzielone na dwie części – w pierwszej uczestniczyć będą szefowie rządów krajów V4, a następnie odbędą się rozmowy z udziałem premierów państwa Bałkanów Zachodnich.

Podczas sesji szefów rządów V4 zostanie poruszona m.in. kwestia współpracy krajów wyszehradzkich, a także bieżące kwestie europejskie, w związku ze zbliżającym się unijnym szczytem, który odbędzie się w październiku. Chodzi m.in. o temat wieloletnich ram finansowych po 2020 r., brexitu, czy polityki klimatycznej” – wskazał Paweł Jabłoński.

Ponadto, jak dodał podczas spotkania pojawi się zapewne temat nowej Komisji Europejskiej.

Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła we wtorek kandydatów na komisarzy z przypisanymi do nich zadaniami. Przedstawiciel Polski, były europoseł PiS Janusz Wojciechowski, został kandydatem na komisarza rolnictwa. W skład nowego kolegium wejdzie ośmiu wiceprzewodniczących, wśród nich wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych – Hiszpan Josep Borrell. Stanowiska wiceszefów wykonawczych Komisji obejmą osoby już w Komisji znane: Dunka Mergrethe Vestager, Holender Frans Timmermans i Łotysz Valdis Dombrovskis. Nowa Komisja będzie miała także czterech innych wiceszefów. Czeszka Viera Jourova będzie odpowiadała w KE za „wartości i transparentność”, a Grek Margaritis Schinas za „ochronę europejskiego stylu życia”. W zakres jego kompetencji mają wchodzić m.in. migracja i bezpieczeństwo.

Po oficjalnym przedstawieniu listy kandydatów na komisarzy z podziałem na stanowiska, Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Przed tym głosowaniem odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach. Ostatnim krokiem procedury jest formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

Według informacji podanej na stronie internetowej czeskiego rządu wspólna konferencja prasowa szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej ma się odbyć ok. godz. 14.30.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl