M. Morawiecki: Będziemy współpracować z Chinami, ale na warunkach korzystnych dla obydwu stron

Z Centralnym Portem Lotniczym poradzimy sobie nawet sami, jednak bardzo chętnie będziemy współpracować z Chinami, ale na warunkach korzystnych dla obydwu stron – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Minister finansów i rozwoju był gościem audycji „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja.

Polityk był pytany o to, jakie nadzieje polski rząd wiąże z odtworzeniem Jedwabnego Szlaku. Mówił też o ewentualnej współpracy Chin przy budowie CPL.

– My z Centralnym Portem Lotniczym poradzimy sobie z Chinami, czy z innymi partnerami, nawet sami, ponieważ jesteśmy wysoce zdeterminowani, żeby w tym kierunku prowadzić nasze działania. Natomiast oczywiście bardzo chętnie będziemy współpracować z Chinami, ale na takich warunkach, które opłacalne są dla obu stron, czyli przyciągnięcie zarówno kapitału i doświadczenia chińskiego – być może też jakichś firm – ale chcielibyśmy, żeby nasze firmy uczestniczyły również w budowie różnych elementów komunikacyjnych i telekomunikacyjnych lotnisk na Jedwabnym Szlaku – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Premier Beata Szydło udaje się z misją gospodarczą do Chin. Prezes Rady Ministrów weźmie udział w szczycie państw, które chcą odtworzenia Jedwabnego Szlaku.

Spotkanie rozpocznie się w niedzielę w Pekinie. Do Państwa Środka przybędzie blisko 30 szefów państw i rządów. Polska chce pogłębić współpracę z Chinami. Premier Beata Szydło podejmie temat budowy Centralnego Portu Lotniczego w Polsce.

RIRM

drukuj