fot. TVP Info

R. Bochenek: w Polsce nie ma islamskich imigrantów tylko dlatego, że zmienił się rząd

W Polsce nie ma islamskich imigrantów tylko dlatego, że zmienił się rząd – powiedział dziś rzecznik rządu Rafał Bochenek. Według niego, rząd PO-PSL podpisywał dokumenty zobowiązujące Polskę do przyjęcia uchodźców. Jak mówił, politycy PO zaprzeczając temu, „mijają się z prawdą”.

Według Rafała Bochenka, „w Polsce nie ma islamskich imigrantów tylko dlatego albo aż dlatego, że zmienił się rząd”.

„Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków i uważamy, że wszelkie wysiłki jeżeli chodzi o politykę imigracyjną UE, powinniśmy skierować przede wszystkim na to, aby umacniać granice zewnętrzną UE i tam kierować pomoc humanitarną” – powiedział rzecznik rządu na dzisiejszym briefingu prasowym.

Zaznaczył, że rząd premier Beaty Szydło kilkukrotnie zwiększył nakłady na pomoc humanitarną dla imigrantów.

Rafał Bochenek mówił, że wbrew wypowiedziom polityków PO: byłej premier Ewy Kopacz oraz byłego wiceministra spraw zagranicznych Rafała Trzaskowskiego, rząd PO-PSL podpisywał dokumenty dotyczące zgody na relokację imigrantów.

„Publicznie deklarowali oni i tak naprawdę mijali się z prawdą, iż nie podpisywali żadnych dokumentów związanych z relokacją uchodźców na terenie Rzeczpospolitej Polskiej” – mówił Bochenek.

Jak powiedział, przedstawiciele rządu PO-PSL „podpisali trzy kluczowe dokumenty związane z polityką migracyjną”. Dodał, że chodzi po pierwsze o „konkluzje Rady Europejskiej z 26 czerwca 2015 r. zawierające zobowiązanie do przeprowadzenia relokacji w ciągu dwóch lat z Włoch i Grecji do państw członkowskich UE, w tym do Polski 40 tys. osób” oraz „uczestnictwa państw członkowskich w przesiedleniu 20 tys. wysiedleńców”.

„Kolejny dokument podpisany przez przedstawicieli poprzedniego rządu to rezolucja przedstawicieli rządów państw członkowskich przyjęta podczas Rady ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych z 20 lipca 2015 r. zawierająca zobowiązanie do relokacji ponad 32 tys. na terenie państw członkowskich” – mówił Rafał Bochenek.

Wymienił też konkluzje Rady ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych z 20 lipca 2015 r. zawierające zobowiązanie do przeprowadzenia przez państwa członkowskie przesiedleń ponad 22 tys. osób”.

PAP/RIRM

drukuj