fot. twitter.com/PKN_ORLEN

M. Małecki: Konsolidacja z Lotosem umożliwi mocną ekspansję Orlenu zarówno w kraju, jak i w szerszej perspektywie globalnej

PKN Orlen planuje w czerwcu ogłosić partnera przy przejęciu Grupy Lotos – poinformował Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Do końca roku płocki koncern planuje zamknąć całą transakcję, o ile uda się do tego czasu wydzielić rafinerię w Gdańsku do osobnej spółki.

Warunkową zgodę na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen wydała w ubiegłym roku Komisja Europejska. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się z uzgodnionych zobowiązań. Chodzi m.in. o sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 proc. udziałów w rafinerii, a także sprzedaż na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw 80 proc. sieci stacji Lotosu.

Maciej Małecki, wiceminister aktywów, wskazuje, że budowa silnego multienergetycznego koncernu leży w interesie całej polskiej gospodarki.

– Podkreślamy, że w wyniku konsolidacji Orlenu z Lotosem i w dalszej kolejności z PGNIG zwiększy się potencjał koncernu w wielu obszarach jego działalności. Umożliwi to mocną ekspansję Orlenu zarówno w kraju, jak i w szerszej perspektywie globalnej. Celem przejęcia kapitałowego jest stworzenie silnego podmiotu w branży paliwowo-energetycznej, który będzie miał międzynarodowy potencjał. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa energetycznego i paliwowego Polski, ale także dla naszego całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Maciej Małecki.

PKN Orlen jest jedną największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku koncern osiągnął 3 mld 400 mln zł zysku netto.

 

RIRM

 

drukuj