M. Lewandowski: Kobiety pracują do 60. roku życia ze względu na ich szczególną rolę w społeczeństwie

KE myli dyskryminację z przywilejem – powiedział rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski. Mina Andreewa, rzecznik KE uważa, że różny wiek emerytalny to dyskryminacja.

Związek zwrócił się z pytaniem do komisji czy kwestionując różny wiek sędziów przechodzących na emeryturę w nowym prawie o sądach, w ogóle kwestionuje zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

W ocenie rzecznik komisji wszystkie kraje, które ciągle mają zróżnicowany wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, muszą podejmować kroki w stronę równego traktowania. Dodała, że odwrócenie tego trendu nie jest w duchu europejskiego prawa.

„Solidarność” czeka jednak na oficjalne stanowisko Brukseli w tej sprawie. Marek Lewandowski, rzecznik związku powiedział, że ta wypowiedź potwierdza obawy „Solidarności ”.

Solidarność nie otrzymała żadnej oficjalnej odpowiedzi od Komisji Europejskiej, a to co mogliśmy usłyszeć, to odpowiedź jej rzeczniczki, która odpowiadając na pytanie dziennikarza właściwie potwierdziła nasze obawy, że wiek emerytalny zróżnicowany może być oceniany przez KE jako dyskryminacja, co w konsekwencji może zakończyć się oczekiwaniem tejże komisji, że kobiety w Polsce będą pracowały do 65 roku życia. Pomijamy też kwestię, że KE myli dyskryminację z przywilejem. U nas kobiety pracują do 60 roku życia, nie ze względu na dyskryminację, ale ze względu na szczególną rolę jaką pełnią w społeczeństwie – mówi na antenie Radia Maryja Marek Lewandowski.

Tydzień temu KE wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów po publikacji ustawy o ustroju sądów powszechnych. Główne zastrzeżenie Komisji dotyczy dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet i mężczyzn sprawujących urząd sędziowski.

Już pierwszego października będzie obowiązywał poprzedni wiek emerytalny. Kobiety będą mogły zakończyć pracę w wieku 60 lat a mężczyźni 65 lat.

Poprzedni rząd zrównał wiek przechodzenia na emeryturę do 67 lat.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl