fot. twitter.com/ARiMR_oficjalne

Dodatek stażowy wyłączony z minimalnego wynagrodzenia

Dodatek stażowy nie będzie już wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zniesienie tych zasad zwiększy płace osób najmniej zarabiających.

Przeciętny wzrost dochodu pracownika sektora publicznego objętego zmianą wyniesie ok. 206 zł miesięcznie. Na rozwiązaniu skorzystają głównie osoby z wieloletnim stażem i minimalną stawką godzinową. Ustawę wyłączającą dodatek stażowy z minimalnego wynagrodzenia prezydent Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że dotychczasowe przepisy dyskryminowały pracowników.

Przede wszystkim jest to realizacja naszego postulatu. Proszę pamiętać, że dodatek to jest dodatek, a nie stały element wynagrodzenia. Zatem jeśli ktoś – zgodnie z regulaminem czy układem zbiorowym – taki dodatek posiadał, to jeżeli był on włączany do płacy i wypłacany jako wynagrodzenie w ramach płacy minimalnej, to tak naprawdę zarabiał mniej w stosunku do innych pracowników, którzy takiego dodatku stażowego nie mieli. Zatem był osobą pokrzywdzoną. To jest krok we właściwym kierunku – wskazał Marek Lewandowski.

Projekt ustawy ws. wyłączenia dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku, z wyjątkiem przepisów przejściowych, które mają obowiązywać od 1 września tego roku.

RIRM

drukuj