fot. PAP/EPA

M. Kuchciński: Unijne procedury dot. zastosowania art. 7. są bezpodstawne

Unijne procedury dotyczące zastosowania art. 7 traktatu UE wobec Polski i Węgier są bezpodstawne – powiedział w Budapeszcie marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W ocenie polityka wszystkie państwa Europy Środkowej powinny pójść naszym śladem, wspierając się wzajemnie.

W połowie miesiąca europarlament wyraził zgodę na uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier. Bruksela prowadzi podobną procedurę wobec Polski.

Szef niższej izby polskiego parlamentu Marek Kuchciński podczas wizyty na Węgrzech zapewnił rząd w Budapeszcie o naszym wsparciu.

– Unia Europejska i te rozpoczęte procedury wykorzystania artykułu 7. Przeciwko Polsce i Węgrom – nie mają racji. Są bezpodstawne. Być może niektórzy politycy europejscy zostali wprowadzeni w błąd. racja jest po naszej stronie. Bronimy suwerenności państwa i w imieniu Sejmu RP mogę powiedzieć, że tak jest. (…) Uważamy, że Węgrzy są w podobnej sytuacji, a więc wzajemnie się wspieramy – powiedział marszałek Kuchciński.

Wczoraj sprawa Polski była przedmiotem spotkania unijnych ambasadorów. Dyplomaci zdecydowali, że na razie nie będzie kolejnego wysłuchania Polski w kontekście art. 7. traktatu.

Wysłuchanie podczas Rady ds. Ogólnych, o które wnioskowała KE, to krok w prowadzonej wobec polskich władz procedurze mającej na celu zagwarantowanie praworządności. Jest ono etapem przed ewentualnym głosowaniem w Radzie UE w sprawie stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę wartości unijnych.

RIRM

drukuj