M. Kuchciński: Niepełnosprawni powinni być objęci głównym wsparciem ze strony państwa

Niepełnosprawni to grupa osób, która powinna być objęta głównym wsparciem ze strony państwa tak jak seniorzy czy rodziny wielodzietne – powiedział w niedzielę marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas spotkania z mieszkańcami Koprzywnicy (Świętokrzyskie). Jak dodał, rząd pracuje nad całościowym systemem wsparcia takich osób.

W niedzielę politycy PiS kontynuowali wyjazdy do różnych miejscowości w ramach kampanii „Polska jest jedna”.

Podczas spotkania w Koprzywnicy Marek Kuchciński, zapytany, jak chce rozwiązać trwający od ponad miesiąca protest osób niepełnosprawnych w Sejmie, odparł, że „to jest bardzo trudna i delikatna sprawa, ponieważ dotyczy osób, które nie powinny być wykorzystywane w żadnym stopniu do walki politycznej”.

Opozycja poprzez różne działania spowodowała, że ta grupa osób, która powinna mieć wsparcie i opiekę ze strony państwa, jest – moim zdaniem – w znacznym stopniu wykorzystywana do walki politycznej” – stwierdził marszałek Sejmu.

Rząd pracuje nad całościowym systemem wsparcia dla osób niepełnosprawnych i to jest coś, czego do tej pory, w ostatnich dziesięcioleciach, nawet w czasach PRL, nie było – dodał.

Ten problem niepełnosprawnych był ukrywany, gdzieś rozmywany, czasami spychany do samorządów. Pieniądze szły za tym w niewystarczających sumach, w związku z tym sytuacja była dość dramatyczna, wiele samorządów nie mogło sobie poradzić z utrzymaniem placówek zajmujących się wsparciem dla osób niepełnosprawnych” – podkreślił Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu odniósł się także do zrealizowanych przez rząd programów i przedstawił pomysły kolejnych reform.

Minęło 2,5 roku rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dokonano pewnych działań, wprowadzono pewne programy dotyczące zapowiedzi i programów jeszcze z czasów kampanii wyborczej sprzed 2016 r. Programów, które były opracowywane, dyskutowane, konsultowane podczas wielu, wielu spotkań z mieszkańcami naszego kraju. Programów, które potem w większości przypadków zostały zrealizowane, w niektórych przypadkach trwają” – zaznaczył polityk.

Marek Kuchciński odniósł się także do ogłoszonego niedawno programu premiera Mateusza Morawieckiego, przede wszystkim propozycji z pakietu Dostępność plus, który przewiduje przeznaczenie w najbliższych latach 23 mld zł na rozwiązania ułatwiające codzienne życie osób niepełnosprawnych i starszych.

Są to propozycje skierowane do uruchomienia różnych działań w architekturze lokalnej, w infrastrukturze. Często możemy się spotkać z sytuacją, przede wszystkim w miastach, że osoba na wózku czy nawet matki z dzieckiem na wózku, jeżeli chcą korzystać z komunikacji publicznej, to nie wszystkie autobusy są przystosowane do tego, że będzie można z wózkiem wjechać” – mówił Marek Kuchciński.

Odniósł się także do sprawy reparacji wojennych, mówiąc, że „Polska jest jedynym państwem i obywatele polscy, którzy otrzymywali odszkodowania nie bezpośrednio od Niemców, ale za pośrednictwem Związku Sowieckiego”.

To zostało niedopilnowane, to zostało w jakiś sposób schowane przed opinią publiczną i teraz musimy ponownie te kwestie wydobywać i dokonywać analizy i oceny, jakie koszty Polska poniosła” – mówił marszałek Sejmu.

Po spotkaniu Marek Kuchciński złożył kwiaty przy murze straceń w Koprzywnicy, gdzie Niemcy rozstrzeliwali członków ruchu oporu.

W ramach kampanii „Polska jest jedna” w woj. świętokrzyskim ma się odbyć 25 spotkań z politykami PiS. W ubiegłym tygodniu w Kielcach był premier Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl